QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

W obrotach towarowych popyt tworzy podaż

wykres


Bilans płatniczy za czerwiec pokazał 22. z rzędu nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących (281 mln EUR). 12 miesięczna nadwyżka obniżyła się do 2,3% PKB z 2,9% PKB na koniec maja.


Tempo wzrostu eksportu spowolniło do 23,9% r/r (z 41,8% r/r miesiąc wcześniej), głównie za sprawą wygasania efektu niskiej bazy z ubiegłego roku (czerwiec 2020 był pierwszym miesiącem, w którym eksport powrócił do wzrostów r/r). Komentarz NBP wskazuje na kontynuację wysokich wzrostów w kategoriach, które już od ubiegłego roku są polskimi hitami eksportowymi. Są to: baterie samochodowe, odbiorniki TV, części samochodów i katalizatorów. To wskazuje na strukturalny charakter wysokiej dynamiki eksportu, co wspiera naszą ocenę, że po wygaśnięciu efektów bazy eksport (w średnim okresie) będzie rósł w dwucyfrowym tempie.


Zgodnie z naszymi oczekiwaniami punkt ciężkości w handlu zagranicznym przesuwa się na import. Jego wzrost wyniósł w czerwcu 36,3% r/r (wobec 53,7% r/r w maju), chociaż częściowo (wciąż) wynikał z niskiej bazy odniesienia. Wśród liderów importu dominują towary zaopatrzeniowe (wyroby walcowane, polimery, części odbiorników telewizyjnych oraz samochodów osobowych), co odzwierciedla zarówno wzrost ich cen, jak i wysokie zapotrzebowanie ze strony branż eksportowych oraz popyt inwestycyjny. Nie bez znaczenia było też odbicie cen ropy naftowej. Trwające ożywienie gospodarcze oraz rozkręcający się (naszym zdaniem) boom inwestycyjny sugerują, że tempo wzrostu importu nie tylko pozostanie dwucyfrowe, ale pozostanie też szybsze niż eksportu, co będzie prowadziło do redukcji nadwyżki w obrotach towarowych (2,4% PKB po czerwcu).


Czerwiec przyniósł nieznaczny spadek salda usługowego (4,3% PKB). Spowolnił eksport usług, m.in. dlatego, że odbudować się nie mogą dochody z tytułu przyjazdu zagranicznych turystów do Polski (+20,2% r/r w PLN). Tymczasem wydatki Polaków na podróże zagraniczne odbudowały się dużo silniej (+103,0% r/r w PLN). W przypadku usług spodziewamy się, że wygasanie pandemii będzie wspierało wzrost nadwyżki w średnim okresie.


Sezon dywidendowy i ujemne reinwestowane zyski przełożyły się na miesięczny spadek (netto) BIZ, ale w ujęciu 12-mies. Nadwyżka utrzymała się na poziomie 1,5% PKB.


Nasz optymizm co do strukturalnego charakteru nadwyżki obrotów bieżących nie słabnie. Będzie się ona kurczyć, ale wciąż pozostanie zauważalna, co będzie sprzyjać zarówno redukcji długu zagranicznego (nadal spodziewamy się spadku jego relacji do PKB wyraźnie poniżej 55% w tym roku i poniżej 50% w 2022), jak i polskiej walucie.


Źródło: PKO Bank Polski

13.08.2021


Tagi: gospodarka, bilans płatniczy


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...