QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Inflacja może na dłużej zagościć powyżej 5%

wykres


GUS potwierdził wstępny szacunek lipcowej inflacji na poziomie 5,0% r/r (najwyższy wzrost cen od dekady). Ceny towarów wzrosły w lipcu o 4,6% r/r, a ceny usług o 6,2% r/r. wobec odpowiednio 3,8% r/r i 6,1% r/r w czerwcu. Poznaliśmy także strukturę wzrostu cen w ubiegłym miesiącu.


W porównaniu do czerwca roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych wzrosło w lipcu o 0,6 pkt proc. Połowę z tego wzrostu (0,3 pkt proc.) możemy przypisać wyższemu niż w czerwcu wzrostowi cen żywności. Ok. 0,1 pkt proc przypada na wyższe tempo wzrostu cen paliw (30,0% r/r w lipcu vs. 27,3% r/r w czerwcu). W podobnej skali (ok. 0,1 pkt proc.) inflację podbiła wyższa roczna dynamika wzrostu cen nośników energii. Co ciekawe, ok. 0,1 pkt proc. wzrostu inflacji względem czerwca przypada na przyspieszenie wzrostu cen w kategoriach bazowych. Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła w lipcu do ok. 3,6% r/r z 3,5% r/r w czerwcu.


wykres


Gdzie szukać głównych powodów wzrostu inflacji bazowej z wyłączeniem cen żywności i energii? Po pierwsze, w ujęciu rocznym wyraźnie szybciej rosły ceny w rekreacji i kulturze (5,6% r/r vs. 4,8% r/r w czerwcu). Bardzo mocno wzrosły ceny turystyki zorganizowanej za granicą (17,1% m/m). Po drugie, znaczące przyspieszenie wzrostu cen odnotowano w przypadku wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego (3,4% r/r vs. 2,6% r/r miesiąc wcześniej). W szczególności ceny mebli, artykułów dekoracyjnych i sprzętu oświetleniowego były w lipcu o 9,1% wyższe niż rok wcześniej.


wykres


Jak kształtują się perspektywy inflacyjne na dalszą część roku? Spodziewamy się, że sierpień przyniesie dalszy wzrost inflacji w okolice 5,2% r/r, m.in. z uwagi na podwyżkę cen gazu. Paliwo gazowe podrożało o 12,4%, natomiast opłaty dystrybucyjne pozostaną bez zmian, co podbije roczny wzrost CPI o ok. 0,1 pkt proc. Nie można wykluczyć, że do końca 2021 r. inflacja pozostanie powyżej 5% r/r. Średnioroczny wzrost cen konsumpcyjnych w tym roku szacujemy obecnie na 4,3%.


Wypowiedzi członków RPP, które ukazały się w sierpniu sugerują, że wysoki odczyt inflacji za lipiec zrobił wrażenie na Radzie. Jerzy Kropiwnicki zapowiedział wczoraj, że w listopadzie poprze podwyżkę stóp o 15pb. Wcześniej za takim ruchem głosowali Eugeniusz Gatnar, Kamil Zubelewicz i Łukasz Hardt. Rynek (kwotowania FRA), także wycenia pierwszą podwyżkę stóp procentowych już w listopadzie tego roku. Kluczowe dla jesiennych decyzji RPP będą opinie prezesa NBP Adama Glapińskiego. Ostatnie lata dobitnie pokazały, że jego wpływ na decyzje Rady jest decydujący i ma on ogromną siłę przekonywania i oddziaływania, zwłaszcza na umiarkowaną część Rady. Jeżeli dane inflacyjne będą nadal będą zaskakiwały w górę, to do jesieni w RPP może zostać zbudowana większość za podwyżką stóp. W 2022 r. należy oczekiwać cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.


Źródło: Bank Pekao S.A.

13.08.2021


Tagi: gospodarka, inflacja


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...