QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Pandemia podbija ceny w usługach

wykres


Finalne dane potwierdziły, że inflacja CPI w lipcu wzrosła do 5,0% r/r wobec 4,4% r/r w czerwcu. Szacujemy, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła do 3,7% r/r z 3,5% r/r odnotowanych w czerwcu. Ceny towarów wzrosły o 4,6% r/r vs 3,8% r/r miesiąc wcześniej, a usług o 6,2% r/r (vs 6,1% r/r).


W lipcu ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadały, ale spadek (-0,4% m/m) był dużo mniejszy od wzorca sezonowego. W lipcu wzrosły ceny drobiu oraz (ponownie) tłuszczy, w szczególności olejów roślinnych. Spadały za to ceny owoców i warzyw (ale w przypadku tych ostatnich dużo mniej niż w ubiegłym roku). Sierpień może przynieść dalszy spadek cen żywności, ale wciąż słabszy niż przewiduje wzorzec sezonowy. W rezultacie roczna dynamika cen żywności utrzyma się wg nas w trendzie wzrostowym, co potrwa najprawdopodobniej przynajmniej do końca roku (wskazują na to zarówno szacunki zbiorów, jak i trendy cenowe na rynkach zagranicznych).


W przypadku cen paliw (4,4% m/m) i energii (0,1% m/m) ostateczny odczyt także nie przyniósł zmian wobec szacunku z końcówki lipca. W sierpniu ceny paliw mogą nieznacznie spaść (większe spadki zobaczymy we wrześniu). Kluczowa będzie jednak podwyżka taryf gazowych, która podbije ceny energii.


W kategoriach bazowych obserwowaliśmy wyraźny wzrost cen w branżach, które są najbardziej wrażliwe na przebieg pandemii. Ceny wyjazdów zagranicznych wzrosły o 10,7% r/r vs -6,5% r/r w czerwcu. Turystyka krajowa odnotowała wzrost cen o 8,0% r/r vs 6,0% r/r miesiąc wcześniej. W sektorze HoReCa inflacja przyspieszyła do 6,1% r/r z 5,7% r/r w czerwcu. Wzrosły też ceny mebli oraz inne koszty utrzymywania mieszkania (lub domu). W tym ostatnim wypadku spodziewaliśmy się jednak wyższych wzrostów cen zaopatrywania w wodę i kanalizacji z uwagi na wprowadzane wyższe taryfy wodne. Może to oznaczać, że ich podniesienie zostanie odnotowane dopiero w sierpniu, co rodzi ryzyko wzrostu inflacji powyżej 5,0% r/r.


Prognozujemy, że inflacja CPI do końca 2021 pozostanie w okolicy 5,0%. Po sierpniowym wzroście, wrzesień powinien przynieść jej spadek poniżej tego poziomu. Wciąż oczekujemy, że tegoroczny (i cykliczny) szczyt inflacji przypadnie w grudniu.


Podwyższona inflacja naszym zdaniem nie wywoła w tym roku podwyżek stóp procentowych NBP, aczkolwiek ryzyko scenariusza alternatywnego rośnie. Już 4 z 10-członków RPP opowiada się za (warunkową) podwyżką w listopadzie, a perspektywa szybkiego wzrostu PKB przy inflacji, która do końca roku nie będzie chciała się oddalać od 5%, a w kolejnych latach wciąż będzie podwyższona, może zmienić nastawienie gołębi. W bazowym scenariuszu nadal zakładamy jednak, że do pierwszej podwyżki dojdzie w 2022.


Źródło: PKO Bank Polski

13.08.2021


Tagi: gospodarka, inflacja


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...