QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Chiny dokręcają regulacyjną śrubę sektorowi technologicznemu

wykres


Chińskie akcje w ostatnich tygodniach zostały z tyłu za benchmarkami światowymi. Główna przyczyna to szereg działań regulacyjnych wymierzonych w chiński sektor spółek technologicznych. Różne interpretacje tych działań.


Interesujące (choć pozbawione bezpośredniego wpływu na polskie rynki) wieści płyną w ostatnich tygodniach z Państwa Środka. Trwa bowiem zorganizowana i konsekwencja kampania tamtejszych regulatorów, której celem jest ograniczenie siły ekonomicznej, rynkowej i politycznej tamtejszych spółek z sektora tech (spółek technologicznych). Główne indeksy giełdowe z Chin i Hong Kongu spadły w połowie lipca nawet o 10% i, pozostają w tyle za światowymi benchmarkami (S&P500 lub nawet MSCI World) o kilkanaście pkt. proc. Największe ze spółek technologicznych na tamtejszych parkietach spotkało nawet większe załamanie cen. Działania regulatorów były wymierzone również w inne branże, np. prywatną edukację (m.in. korepetycje, szkolenia), która straciła rację bytu jako klasa aktywów z uwagi na zakaz działalności dla zysku, pozyskiwania kapitału na giełdzie i od inwestorów zagranicznych, a także zakaz zatrudniania nauczycieli ze szkół publicznych oraz obcokrajowdów. Wyceny tych firm traciły nawet 50-70%.


Działania z ostatnich tygodni obejmują m.in. kary administracyjne, wstrzymanie debiutów giełdowych (casus platformy przewozowej DiDi), nakaz zwiększenia bezpieczeństwa danych użytkowników, postępowania wszczynane przez różnych regulatorów oraz oficjalną krytykę w oficjalnych mediach rządowych (np. gier jako „duchowego opium”). Na stole jest również likwidacja preferencji podatkowych.


Ofensywa regulacyjna prawdopodobnie stanowi punkt zwrotny w polityce przemysłowej Chin. W poprzednich latach Państwo Środka skupiało się na emulowaniu modelu amerykańskiego, tj. tworzeniu warunków dla rozwoju dużych, wszechstronnych firm technologicznych dysponujących siłą monopolistyczną na wąsko zdefiniowanych rynkach. W istocie rzeczy (i pomijając niektóre różnice, jak np. większą integrację płatności z mediami społecznościowymi w Chinach), każdy z chińskich gigantów ma swoich odpowiedników w Dolinie Krzemowej. Chińscy giganci z sektora tech regularnie również znajdowali się wysoko w rankingach największych spółek giełdowych na świecie i największych spółek w Chinach. Środowisko regulacyjne, w których sektor ten operował, jest określane często jako łagodne.


Powody, dla których to się teraz zmienia, nie jest do końca jasne. Najprostsze wytłumaczenie zakłada, że intencją rządu chińskiego jest zakończenie preferencji dla sektora, wymuszenie przestrzegania prawa w zakresie konkurencji, praw pracowniczych, bezpieczeństwa danych i bezpieczeństwa narodowego, ograniczenie rent monopolistycznych i dbanie o konkurencję w sektorze. Nie różniłoby się to znacząco od działań proponowanych często na Zachodzie w odniesieniu do Big Tech (aczkolwiek wola polityczna istnieje prawdopodobnie tylko w UE). Rząd chiński chcieć zmniejszyć siły politycznej i niezależność omawianych spółek oraz ich właścicieli. Wreszcie, być może mamy do czynienia z aktywną realokacją zasobów i prestiżu z sektorów postrzeganych jako nieużyteczne z punktu widzenia dobra społecznego (wpisywałaby się w to krytyka gier komputerowych) lub siły państwa w kierunku branż strategicznych. Nic nie wskazuje bowiem na to, aby finansowanie i innego rodzaju wsparcie dla telekomunikacji, produkcji mikroprocesorów czy też raczkującej branży AI miało spadać. Wreszcie, nie można wykluczyć chęci upieczenia kilku pieczeni na jednym ogniu.


Jedynie w początkowej fazie wyprzedaży akcji chińskiego sektora tech na rynkach dało się zauważyć zarażanie innych aktywów EM. Chińskie spółki technologiczne tworzą w dużej mierze zamknięty ekosystem i jest mało prawdopodobne, aby się to miało w najbliższych latach zmienić. W istocie rzeczy, presja po obu stronach Wielkiego Muru jest w stronę większej ochrony, przestrzegania zasad wzajemności i zmniejszania współzależności.


Źródło: Bank Pekao S.A.

10.08.2021


Tagi: chińskie spółki technologiczne, akcje, notowania


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...