QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Dobre dane z rynku pracy w USA katalizatorem zmiany reżimu na rynkach?

wykres


Opublikowane w piątek dane, tj. 943 tys. nowych etatów poza rolnictwem i spadek stopy bezrobocia z 5,9% do 5,4% mogą ze wszech miar wpisywać się w "substantial further progress", czyli w jeden z warunków koniecznych do normalizacji polityki pieniężnej wyznaczonych przez Fed.


wykres


Jak dobre są dane z amerykańskiego rynku pracy?


1. Nie tylko dane za lipiec wskazują na wysoki przyrost zatrudnienia. Zrewidowano również w górę (do 938 tys.) odczyt czerwcowy.


wykres


2. Liczba Amerykanów pozostających bez pracy jest ciągle o ponad 5,7 mln osób większa w porównaniu z lutym 2020, ale tempo poprawy sytuacji na rynku pracy jest znacznie szybsze niż w ożywieniu po poprzedniej recesji.


3. Stopa aktywności zawodowej niewiele zmieniła się w ciągu ostatnich miesięcy, a sytuacja pandemiczna (obawy pracowników brak niektórych usług publicznych) oraz wspomniane (i utrzymywane w części stanów) zasiłki pandemiczne powodują niedopasowanie podaży i popytu na pracę, skutkując utrzymującą się presją na wzrost płac. Lipiec był kolejnym miesiącem, kiedy wzrost płac okazał się wyższy niż oczekiwania analityków. Płace wzrosły o 0,4% m/m i o 4% w ujęciu rocznym. Nowa równowaga na rynku pracy z pewnością ukształtuje się przy wyższym poziomie nominalnym płac. Ostatnie wzrosty inflacji powodują jednak, że płaca realna nadal jest w stagnacji.


wykres


4. Pamiętajmy jednak, że dane dla rynku pracy były zbierane przed ostatnimi silnymi wzrostami liczby zarażonych COVID w USA. Stąd rynki z dużym napięciem oczekiwać będą na kolejną porcję informacji co do postępów w redukcji bezrobocia.


Jeśli w sierpniu kontynuowana będzie poprawa sytuacji na amerykańskim rynku pracy, możemy mieć do czynienia z istotnym zaostrzeniem retoryki przedstawicieli Fed. Uwaga rynków zwrócona oczywiście będzie na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole (26-28 sierpnia), które tradycyjnie jest okazją do komunikowania istotnych zmian w polityce pieniężnej. Naszym zdaniem bardzo zbliżyliśmy się do momentu ogłoszenia tzw. taperingu w USA. Na podwyżki stóp poczekamy dłużej. Fed konsekwentnie rozdziela harmonogram ograniczania QE i podwyżek stóp. Zwróćmy uwagę, że ograniczanie skupu aktywów w USA, jeśli towarzyszyłoby mu przekonanie inwestorów i analityków co do utrzymania szybkiego tempa ożywienia, nie powinno mieć destrukcyjnego wpływu na ryzykowne aktywa. Skutkowałoby ono jednak normalizacją rentowności i wystromieniem krzywych dochodowości. Naszym zdaniem rentowności obligacji krajów strefy euro mogą być na te tendencje dość odporne. Co innego z obligacjami w naszym regionie, gdzie „trwałość” wzrostów inflacji jest znacznie większa niż w strefie euro.


Źródło: Bank Pekao S.A.

09.08.2021


Tagi: rynek pracy w USA, dane, raport


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...