QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Scenariusz niemiecki w Polsce?

wykres


PMI dla krajowego przetwórstwa w lipcu spadł do 57,6 pkt. z rekordowego poziomu 59,4 odnotowanego w czerwcu, poniżej naszej prognozy i konsensusu (59,0). Jest to i tak drugi najwyższy wynik w historii badań pokazujący, że polska gospodarka utrzymuje się na szybkiej ścieżce popandemicznej odbudowy.


Indeks wciąż był „sztucznie” wspierany przez rekordowe opóźnienia w czasie dostaw związane z brakami komponentów produkcyjnych. Producenci zwiększyli swoją aktywność zakupową, co przełożyło się na czwarty z rzędu wzrost stanu zapasów środków produkcji. Wzrost cen komponentów wyhamował (wynik był jednak wciąż trzecim najwyższym w historii badań), co daje nadzieję na poprawę sytuacji podażowej w przyszłości.


Źródłem słabszego odczytu było spowolnienie tempa wzrostu zamówień za sprawą najsłabszego od siedmiu miesięcy tempa napływu zleceń eksportowych. Może mieć to związek z wolniejszym wzrostem niemieckiej gospodarki, która m.in. ze względu na ograniczenia podażowe nie może sprostać wysokiemu popytowi na swoje produkty (a ich komponenty są wytwarzane w Polsce).


Spowalnił także wzrost produkcji oraz zatrudnienia. Wzrosły jednak zaległości i aktywność zakupowa, co wskazuje, że polski sektor przetwórczy może podążać za scenariuszem niemieckim, gdzie napływ nowych zleceń jest szybszy od tempa wzrostu produkcji. W rezultacie w lipcu, 6. miesiąc z rzędu, spadły stany magazynowe wyrobów gotowych. Prognozy producentów dotyczące przyszłej produkcji pozostają optymistyczne (ale najsłabsze od 3 miesięcy, częściowo za sprawą problemów z dostawami). Mimo spowolnienia popyt zewnętrzny wciąż jest bardzo wysoki, a rozkręcająca się gospodarka powinna dawać podstawy do wzrostu popytu wewnętrznego.


Wysoki popyt, a także konieczność podniesienia mocy przerobowych przekłada się na dalszy wzrost zatrudnienia. Dane z koniunktury GUS pokazują, że problem niedoboru (wykwalifikowanych) pracowników nasila się, ale wciąż nie jest tak znaczący, jak przed wybuchem pandemii.


Lipcowy odczyt sugeruje, że polska gospodarka kontynuuje ożywienie rozpoczęte w 1h21, niemniej tempo jej wzrostu nie będzie już tak szybkie, jak w 2q, gdy PKB odnotował zapewne (odczyt w połowie miesiąca) dwucyfrową dynamikę r/r. Dane pozostają neutralne dla RPP, która wciąż warunkuje dalsze kroki od przebiegu pandemii, a w szczególności od dotkliwości czwartej fali.


Źródło: PKO Bank Polski

02.08.2021


Tagi: gospodarka, podaż pieniądza, kredyty hipoteczne, depozyty


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...