QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

5% - inflacja wyrównuje szczyt z 2011

wykres


Według wstępnych danych inflacja CPI w lipcu wzrosła do 5,0% r/r (PKO: 4,9%; kons.: 4,7% r/r przy przedziale prognoz 4,2-5,0%) wobec 4,4% w czerwcu. Ostatnio inflacja była tak wysoko w maju 2011 i w 2001.


Ceny żywności i napojów bezalkoholowych obniżyły się o 0,4% m/m, ale spadek był dużo mniejszy niż wynikałoby ze wzorca sezonowego. Naszym zdaniem stały za tym wyższe ceny drobiu, importowanych owoców oraz włoszczyzny. W ujęciu r/r ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3,1%. Naszym zdaniem to nie koniec wzrostów dynamiki cen żywności. Obok niskiej bazy statystycznej mogą na to wpłynąć słabsze plony (dziś GUS podał wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych, z którego wynika, że tegoroczne zbiory zbóż i warzyw będą niższe niż rok temu, większe będą za to zbiory rzepaku i owoców drzew).


Ceny paliw wzrosły o 4,4% m/m i przebiły wysoką bazę odniesienia z 2020. Kolejne miesiące powinny już przynieść stabilizację cen na stacjach benzynowych, co ponownie obniży ich dynamikę r/r.


W lipcu inflację CPI podbijały wszystkie komponenty: wg naszych szacunków inflacja bazowa wzrosła do 3,6-3,7% r/r z 3,5% w czerwcu. Sądzimy, że odzwierciedla to kombinację kilku czynników: regulacyjnych w postaci podniesionych taryf wodnych, pandemiczno-popytowych (prawdopodobne dalsze wzrosty cen w restauracjach i hotelach) oraz podażowych (pozostałe usługi poza telekomunikacją). Nie bez znaczenia mogły być także rosnące w ubiegłych miesiącach ceny surowców i komponentów. Inflacja bazowa powinna pozostać stabilna w kolejnych miesiącach, aczkolwiek podwyżki taryf wodnych mogą ją jeszcze nieco podbić w sierpniu.


Inflacja CPI pozostanie w okolicach 5,0% do końca 2021. Poziom ten może zostać przejściowo pobity na koniec roku, gdy wpływ wysokiej bazy statystycznej będzie najmniejszy. Nadal oczekujemy spadku inflacji w 2022, chociaż wciąż będzie ona wysoka – w okolicy 3,5% r/r lub lekko powyżej, przynajmniej do 2023.


Dzisiejszy odczyt nie zmienia naszego spojrzenia na politykę pieniężną. Niepewność pandemiczna rośnie, co naturalnie odsuwa w czasie decyzje o normalizacji polityki pieniężnej. Z punktu widzenia RPP kluczowe znaczenie mają oczekiwane przyszłe trendy inflacyjne, a tu obraz 2022 wciąż maluje się w korzystniejszych barwach (spadek inflacji headline i bazowej). Rada wstrzyma się naszym zdaniem z ewentualnymi ruchami co najmniej do projekcji listopadowej, gdy będzie już znana siła, z jaką potencjalnie uderzy kolejna fala pandemii. Perspektywa schłodzenia inflacji, a także zmiany w składzie Rady w 1h22, przesuną wg nas decyzje o podwyżkach stóp na połowę przyszłego roku.


Źródło: PKO Bank Polski

30.07.2021


Tagi: gospodarka, podaż pieniądza, kredyty hipoteczne, depozyty


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...