QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Polski Ład: zmiany opodatkowania nieruchomości spowodują wzrost cen najmuZmiany zasad opodatkowania nieruchomości doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.


- Zmian, które zaproponowano w rządowym Polskim Ładzie jest bardzo dużo, projekt wraz z uzasadnieniem to niemal 500 stron tekstu, a na konsultacje i zgłaszanie uwag przewidziano niestety tylko dwa tygodnie i to w środku sezonu urlopowego – mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Turska-Tomczykowska, Partner Zarządzający w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Do zmian najważniejszych dla inwestorów prywatnych należy zaliczyć zwłaszcza propozycje dotyczące zasad opodatkowania nieruchomości.


Jak to działa obecnie? Dzisiaj to podatnik decyduje jak chce opodatkować dochód z najmu. W przypadku najmu prywatnego podatnik ma dwie opcje do wyboru, Po pierwsze, może skorzystać z ryczałtu. W takiej sytuacji płaci 8,5% od przychodu do 100 tys. zł i 12,5 % powyżej tej kwoty. Po drugie, może opodatkować najem z dochodu na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji podatnik ustala przychód jaki osiąga i odejmuje od niego koszty związane z danym lokalem. Od tak uzyskanego dochodu płaci podatek w według skali, czyli 17 lub 32%.


W przypadku najmu lokali mieszkalnych prowadzonego w ramach działalności gospodarczej również możemy skorzystać z ryczałtu lub z opodatkowania dochodu według skali lub z opodatkowania dochodu stawką liniową w wysokości 19%. Koszty uzyskania przychodu związane z lokalem mieszkalnym to w głównej mierze opłaty za media, koszt wyposażenia, czynsz i amortyzacja nieruchomości. Podstawą obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych jest wartość początkowa nieruchomości przy czym odpis amortyzacyjny może wynieść maksymalnie 10% wartości nieruchomości w skali roku.


Po wejściu w życie proponowanych zmian, osoby wynajmujące mieszkania prywatnie nie będą mogły rozliczać dochodów z tego tytułu w oparciu o skalę podatkową. Będą mogły korzystać wyłącznie z ryczałtu, przy czym stawki pozostaną bez zmian.


Jednocześnie zarówno osoby wynajmujące mieszkania prywatnie jak i w ramach działalności gospodarczej nie będą mogły ich amortyzować.


- Projektowane zmiany z pewnością wpłyną na ceny najmu nieruchomości – komentuje A.Turska-Tomczykowska, Kancelaria Ożóg Tomczykowski. - Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.Źródło: Marketnews24.pl

29.07.2021


Tagi: zmiany zasad opodatkowania nieruchomości, ceny najmy


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...