Puls Nieruchomości: Rynek nieruchomości nad morzem

W wakacyjnym czasie, gdy dyskusje o nieruchomościach słyszane są niemal zza każdego parawanu plażowego, ceny wynajmu apartamentów w nadmorskich kurortach budzą emocje nie mniejsze niż "paragony grozy" za rybę w smażalni, a wieczorami przy „oprocentowanych” napojach turyści liczą procenty z potencjalnych inwestycji w domki wakacyjne, postanowiliśmy przeanalizować rynek nieruchomości nad morzem. Zapraszamy do lektury!
Najważniejsze wnioski z raportu:
- Nadmorskie miejscowości charakteryzują się ponadprzeciętnym nasileniem budownictwa mieszkaniowego, zarówno indywidualnego, jak i deweloperskiego.
- Rynek nadmorskich miejscowości jest wyraźnie procykliczny – charakteryzuje się szybkim wzrostem płynności i cen w czasach dobrej koniunktury, ale jest też bardziej wrażliwy na krótkookresowe korekty cen przy pogorszeniu sytuacji gospodarczej.
- W okresie pandemii zainteresowanie nadmorskimi nieruchomościami wzrosło.
- Ceny zakwaterowania nad morzem niemal przez cały rok są wyższe od cen w górach, z wyjątkiem lutego i grudnia. Odnosząc szacowany przychód z najmu krótkoterminowego do cen gruntu lub mieszkania, bardzo korzystną relację notujemy w Kołobrzegu i Ustroniu Morskim, podczas gdy słabe wskaźniki obserwujemy w Jastrzębiej Górze i Władysławowie.
Więcej informacji w raporcie:
Puls Nieruchomości: Rynek nieruchomości nad morzem 2021
Źródło: PKO Bank Polski
28.07.2021
Tagi: nieruchomości nadmorskie, kurorty, inwestycja