QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Rewitalizacja fragmentu bulwaru Słonecznego zakończona

wykres


Modernizacja bulwaru Słonecznego objęła odcinek od skrzyżowania z ul. Probusa do mostów Młyńskich i placu Bema. Wyremontowano 551m2 powierzchni przeznaczonej dla ruchu pieszego i 300 m ścieżki rowerowej.


Dzisiaj oddano do użytkowania wrocławianom zmodernizowany fragment bulwaru Słonecznego, między skrzyżowaniem z ul. Probusa a mostami Młyńskimi. Odnowiono wyeksploatowany trakt pieszy i rowerowy, na całym odcinku nasadzono dodatkowe drzewa, krzewy i kwitnące byliny a na skwerze centralnym zainstalowano specjalnie zaprojektowane siedziska i tradycyjne ławki. Elementem rewitalizacji wkomponowanym w nową przestrzeń są akcenty upamiętniające obchodzone trzy lata temu stulecie nadania praw wyborczych Polkom, oraz historię ich przyznawania w innych krajach świata.


Ścieżka historyczna nadawania praw wyborczych kobietom w Polsce i na świecie


- Spotykamy się dziś na Bulwarze Słonecznym z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że właśnie oddajemy mieszkańcom w użytkowanie nową, piękną przestrzeń spacerową, a po drugie dlatego, że będzie to kolejne miejsce na mapie Wrocławia poświęcone kobietom. Mamy już Skwer Wrocławianek, Rondo Kobiet a teraz przyszła kolej na bulwar– mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. - Bulwar Słoneczny będzie miejscem poświęconym historii przyznawania praw wyborczych kobietom nie tylko w Polsce ale i na świecie. Projekt zainicjowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i przyznania praw wyborczym kobietom właśnie się ziścił. Od teraz wrocławianie i turyści będą mogli podziwiając wyspy Odrzańskie jednocześnie poszerzać swoją wiedzę na ten temat – dodaje prezydent.


Nowy chodnik, ścieżka rowerowa i skwer centralny


Inwestycja miała na celu zagospodarowanie obszaru pomiędzy skrzyżowaniem ul. H Probusa a placem Bema. Nasadzenia zieleni i meble miejskie tworzą spójną aranżację z traktem obrazującym historię praw wyborczych kobiet na świecie i jubileuszem praw wyborczych kobiet w Polsce. Dzięki rewitalizacji bulwar staje się nowym kameralnym i przytulnym miejscem spacerowo – rekreacyjnym we Wrocławiu.


- W ciągu 8 miesięcy trwania inwestycji zagospodarowano na nowo cały obszar na odcinku 370 metrów, przywracając komfort jego użytkowania. Chodnik o powierzchni 551 mkw. został wyremontowany, a ponad 300-metrowy odcinek ścieżki rowerowej wyróżniono innym rodzajem nawierzchni (beton asfaltowy). Bardzo ciekawy efekt dają dwa łukowe betonowe siedziska, które wspólnie z tradycyjnymi ławkami oraz specjalnie skomponowanymi nasadzeniami krzewów i kwiatów, utworzyły owalny skwer. Koszt wykonanych prac wynosi 1 600 000 zł. – dodaje Tomasz Staruchowicz, dyrektor ZDiUM.


Meble i nasadzenia starannie skomponowanej zieleni


W ramach nowej aranżacji bulwaru wykonano instalację dwóch 25 metrowych łukowych siedzisk, 8 ławek, 3 koszy i 3 stylizowanych latarni. Nasadzono 55 lip, brzóz i osik, oraz 1157 krzewów i bylin: mak wschodni, lawenda, rudbekia, bukszpan, róża kwitnąca i sosna górska. Do budowy traktu pieszego zastosowano trzy rodzaje nawierzchni: płyty granitowe i kostkę granitową od mostów Młyńskich jako nawiązanie do zrewitalizowanych bulwarów odrzańskich po drugiej stronie mostów; kostkę cięto – łupaną na skwerze centralnym z płytą główną, dla zaakcentowania wyjątkowości tego miejsca; płyty betonowe skomponowane z istniejącą zabudową powstałą w ramach przebudowy ul. Probusa i wyznaczania wyniesionego przejścia z przejazdem rowerowym przez ul. Drobnera.


Na placyku, stworzonym dzięki aranżacji zieleni z siedziskami, pojawił się również akcent upamiętniający stulecie nadanie praw wyborczych kobietom – okrągła tablica (w jego centralnej części pojawiła się granitowa płyta upamiętniająca 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom w naszym kraju).


- Dodatkowo w zieleńcu wzdłuż chodnika zamontowano 162 płyty: 81 z nazwą kraju i 81 z rokiem, w którym kobiety otrzymały w tym kraju prawa wyborcze. Dla komfortu użytkowników zdecydowaliśmy się umieścić płyty tworzące ścieżkę historii w zieleńcu wzdłuż głównego ciągu pieszego, co umożliwi na swobodną lekturę umieszczonych na tablicach treści – dodaje Grażyna Wojewódzka, dyrektor ds. technicznych ZDiUM.


Jako pierwsze pojawiają się kraje, które najwcześniej wprowadziły prawa wyborcze, m.in. Finlandia (1906) i Dania (1908), a wkrótce po nich Polska (1918), której tablica znajduje się za małym rondem zaplanowanym w bliskim sąsiedztwie placu Bema.


– Remont bulwaru i uznanie kobiet za patronki tego miejsca, to ważny akcent w dzisiejszych czasach. Wolność wyboru nie była wszak kobietom ofiarowana, musiały ją sobie wywalczyć. To miejsce stanie się pretekstem do opowiedzenia, jak istotna była rola kobiet w odzyskiwaniu niepodległości i budowie nowego państwa – mówi Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet.


Źródło: Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta We Wrocławiu

28.07.2021


Tagi: bulwar Słoneczny, rewitalizacja