QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Gospodarka kilku prędkości według badania koniunktury GUS

wykres


Wczoraj GUS opublikował pełne wyniki swojego regularnego badania koniunktury (edycja lipcowa), uzupełniając tym samym informację sygnalną, którą poznaliśmy w zeszłym tygodniu. Wówczas również odnotowaliśmy, że wskaźniki koniunktury w sektorze przedsiębiorstw w ostatnim miesiącu ponownie skierowały się na południe z nie do końca znanych powodów. Bardziej szczegółowe wyniki badania rzucają więcej światła na to, z jakimi nastrojami przedsiębiorstwa wkroczyły w III kwartał.


Po pierwsze, zagregowany wskaźnik koniunktury (liczy się go inaczej niż jako średnią ważoną sektorowych wskaźników ogólnego klimatu koniunktury) wzrósł po raz kolejny w lipcu, z poziomu 103,2 do 104,9 (por. wykres powyżej). Jest to wartość większa niż w ostatnich miesiącach przed pandemią, ale wciąż plasująca się poniżej historycznych maksimów cyklu (w latach 2006-2008 i 2017-2019). W istocie rzeczy, przez 25% swojej dotychczasowej historii wskaźnik ten był wyższy niż w lipcu b.r. – jest to jednak wartość spójna ze wzrostem gospodarczym ok. 4,5% r/r. Jeśli jednak do takiego wyniku doliczymy efekt bazy i skalę zeszłorocznej pomyłki (na podstawie samego wskaźnika koniunktury nie dało się zaprognozować głębokości recesji w II kwartale 2020 r.!), to nie widzimy tutaj znaczących odstępstw od naszej ścieżki PKB.


wykres


Choć wszystkie sektorowe składowe wskaźnika SI GUS wzrosły w lipcu, można na ich podstawie odnotować zróżnicowanie sytuacji – poniżej przedpandemicznych szczytów są wciąż nastroje w budownictwie, nieco powyżej – w przetwórstwie i usługach, najbliżej do maksimów wszech czasów zaś handlowi detalicznemu. Nawet tu jednak sytuacja nie jest w pełni klarowna, konstrukcja sektorowych składowych SI GUS może bowiem budzić pewne wątpliwości.


Wiemy natomiast, że przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego raportują w ostatnim miesiącu pogorszenie produkcji i nowych zamówień, zarówno w warstwie bieżącej, jak i prognostycznej, a ich przewidywania sytuacji finansowej pozostają znacznie poniżej poziomów sprzed pandemii. W istocie rzeczy, gdyby nie absolutnie rekordowy stan zapasów w przetwórstwie przemysłowym (por. wykres poniżej), wskaźniki koniunktury w tym sektorze byłyby w nieco innym miejscu. Odpowiada za to prawdopodobnie ten sam czynnik, co za niedobory surowców, komponentów i półproduktów – niedrożne kanały dystrybucji. Co ciekawe, sektor przetwórczy wydaje się wytwarzać i wysyłać do odbiorców końcowych rekordowe wolumeny produkcji wykazując nastroje, którym daleko do doskonałości.


wykres


Związek nastrojów w budownictwie z twardymi danymi był zawsze luźny, więc słabość koniunktury w tym sektorze pozostanie zagadnieniem do rozważenia w przyszłości. Interesujące są wyniki z sektora usług, a konkretniej z sekcji zakwaterowanie i gastronomia, której – z uwagi na potencjał popytu odroczonego i zmiany zachowań konsumentów – przyglądamy się od pewnego czasu. Jest to jednocześnie branża najsilniej dotknięta przez pandemiczne restrykcje i samoograniczanie się konsumentów. Odnotowaliśmy wczoraj, że widziany przez pryzmat danych wewnętrznych sezon w tej branży zapowiada się na rekordowy. Ocena bieżącego popytu formułowana przez przedsiębiorców potwierdza to – te wskaźniki koniunktury są na najwyższych poziomach w historii badania (por. wykres poniżej).


wykres


Źródło: Bank Pekao S.A.

27.07.2021


Tagi: gospodarka, koniunktura


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...