QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Czy to ostatni epizod drogiej ropy?

wykres


Po pandemicznym załamaniu cen paliw w 2020 r., obecnie mamy do czynienia z ponownym ich wzrostem. Mówi się wręcz o tzw. „super cyklu” na rynku ropy naftowej, czyli wydłużonym okresie kształtowania się cen powyżej długoterminowego trendu.


Z jednej strony, wynika to z ograniczonej podaży, w związku z utrzymującymi się od 2014 r. niskimi inwestycjami w tradycyjne moce wydobywcze oraz ograniczeniem inwestycji w złoża łupkowe w ostatnim okresie. Z drugiej strony, mamy do czynienia z wyraźnym odbiciem globalnego popytu na ropę, przy rosnącym zapotrzebowaniu z Chin oraz silnej stymulacji fiskalnej w USA. Część z tych czynników ma charakter przejściowy i zostanie zdominowany przez spadek konsumpcji ropy w średnim i długim terminie.


wykres


Niektórzy obserwatorzy rynku oceniają że popyt na ropę osiągnął szczyt w 2019 r. na poziomie ok. 100 mln baryłek dziennie i nigdy nie wróci już do tych poziomów. W krótkim i średnim okresie jest to związane ze zmianami strukturalnymi wywołanymi pandemią COVID-19. Obserwujemy obecnie wyraźny spadek popytu na ropę na potrzeby transportu, co jest zwłaszcza widoczne w zapotrzebowaniu na paliwo lotnicze. W dłuższej perspektywie ceny ropy naftowej będą zdeterminowane przez dwa czynniki. Z jednej strony, popyt na ropę będzie obniżany przez trend odchodzenia głównych gospodarek od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii (neutralność klimatyczna/emisyjna). Z drugiej strony, ten sam trend będzie ograniczał inwestycje wydobywcze i poszukiwanie nowych złóż, co może zmniejszyć również jej podaż.


wykres


Przykładem dokonującej się w tym obszarze transformacji jest zastępowanie silników spalinowych przez silniki elektryczne przez głównych producentów samochodów. Inni eksperci zwracają z kolei uwagę, że rosnący standard życia w dużych pod względem populacji krajach, takich jak Chiny i Indie, przełoży się na wzrost popytu na samochody i podróże, przy ograniczonym zainteresowaniu pojazdami elektrycznymi (brak odpowiedniej infrastruktury i dostępu do stacji ładowania). Ostatnie lata przyniosły ograniczenie inwestycji w branży wydobywczej, nasilone przez kryzys wywołany pandemią. Zaspokojenie dodatkowego popytu i zwiększenie podaży ropy będzie wymagało wzrostu inwestycji w branży wydobywczej i petrochemicznej, podczas gdy zachodzące zmiany technologiczne powodują, że kapitał inwestycyjny przyciąga bardziej perspektywiczna branża związana z elektromobilnością.


wykres


Tempo transformacji w kierunku elektromobilności będzie kluczowym czynnikiem przyszłego popytu na ropę, gdyż paliwa drogowe odpowiadają za połowę globalnego popytu na ropę. W tym kontekście ważne będą także zmiany technologiczne oraz potencjał wzrostowy podaży baterii, a także dostępność surowców do ich produkcji (lit, kobalt). Upowszechnienie masowej produkcji pojazdów elektrycznych z czasem przełoży się na ich większą konkurencyjność cenową względem aut spalinowych, a potencjalne wzrosty cen ropy naftowej mogą być ograniczane przez substytucję pojazdów spalinowych elektrycznymi.


Źródło: Bank Pekao S.A.

22.07.2021


Tagi: gospodarka, inflacja, stagflacja, rynki finansowe


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...