QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce H1 2021

wykres


Całkowity wolumen inwestycyjny na rynku nieruchomości komercyjnych w pierwszej połowie 2021 roku wyniósł 2 miliardy euro. Pomimo niższego wyniku w porównaniu do poprzednich lat, liczba transakcji wynosząca 62 stanowi powtórkę rekordu z pierwszej połowy ubiegłego roku, potwierdzając jednocześnie wysoką płynność rynku. Połączenie niższego wolumenu z wysoką liczbą transakcji jest wynikiem strategii inwestorów, skupiających się na nieruchomościach bezpiecznych oraz tych o niższych wartościach, przede wszystkim na obiektach magazynowych i handlowych typu convenience.

 • 2 miliardy euro = całkowity wolumen inwestycyjny w H1 2021
 • 62 transakcje (powtórka rekordu z H1 2020)

Rynek biurowy – przewaga Warszawy w Q2


Po mocnym otwarciu roku, odnotowaliśmy spadek aktywności inwestycyjnej w sektorze biurowym w drugim kwartale. W ostatnim półroczu inwestorzy, podchodząc ostrożnie do nieruchomości biurowych, decydowali się na zakup bezpiecznych obiektów typu „core” (Browary Warszawskie – Biura przy Willi, Spark B, Alchemia Neon, Le Palais) lub tych o niskich wolumenach, co zaowocowało wolumenem wynoszącym 800 milionów euro, zrealizowanym w 17 transakcjach. W porównaniu do dominacji regionów w pierwszym kwartale, w dużej mierze za sprawą przejęcia portfela biurowego grupy Buma, w drugim kwartale prawie cały wolumen inwestycyjny przypadł na Warszawę. Duży udział w wolumenie miały nieruchomości zlokalizowane na Mokotowie, dzielnicy zyskującej w oczach inwestorów i najemców, co zespół Avison Young przewidywał już w 2019 roku. Wchodząc w szczegóły, sprzedano cztery obiekty z tego obszaru – Neopark, Wołoska 24, Cybernetyki Office Center i Bokserska Office Center.


- Ważnym odnotowania jest fakt, że niemal wszystkie nieruchomości biurowe w pierwszym półroczu zostały zakupione przez inwestorów Europejskich, których udział w wolumenie biurowym wyniósł 96% – zwraca uwagę Radosław Pietrzak, Research & Data Manager w Avison Young.

 • 800 milionów euro = całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze biurowym w H1 2021
 • 17 transakcji
 • 96% = udział inwestorów europejskich w całkowitym wolumenie sektora w H1 2021

Rynek magazynowy – największe huby na celowniku inwestorów


Zarówno w pierwszym, jak i drugim kwartale 2021 roku aktywność inwestorów na rynku magazynowym była wysoka. 900 milionów euro zainwestowane w nieruchomości magazynowe zapewniło sektorowi dominację na rynku inwestycyjnym w Polsce. Wynik ten został zrealizowany poprzez 22 transakcje, co było najwyższym wynikiem w pierwszej połowie roku w historii tego rynku. Avison Young zwraca również uwagę na wyraźną przewagę największych hubów, gdzie przeprowadzono transakcje o udziale w wolumenie sięgającym niemal 80%. Największe zainteresowanie budziła Polska Centralna i Górny Śląsk z udziałem niemal 40%. Co warte odnotowania, ponad 1/3 nieruchomości, będących przedmiotem transakcji w pierwszej połowie 2021 roku, przypadła na obiekty logistyki miejskiej.

 • 900 milionów euro = całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze magazynowym w H1 2021
 • 22 transakcje (rekordowy wynik tego sektora dla pierwszego kwartału)
 • 78% = udział największych hubów w całkowitym wolumenie inwestycyjnym sektora w H1 2021

Rynek handlowy – przede wszystkim „wygoda”


Pomimo relatywnie niskiego wolumenu inwestycyjnego na rynku handlowym w pierwszej połowie 2021 roku, wynoszącego 300 milionów euro, została powtórzona rekordowa liczba 20 transakcji z 2020 roku . Było to rezultatem zakupów dużej liczby nieruchomości charakteryzującymi się niskimi wolumenami.


Podobnie jak w pierwszym kwartale, wiele transakcji przypadło na nieruchomości oportunistyczne, przede wszystkim obiekty Tesco, opuszczające polski rynek. Jednak to nieruchomości typu „convenience” zdominowały rynek handlowy w drugim kwartale. - Warty odnotowania jest fakt, że aż 5 z 8 transakcji obiektów typu „convenience” obejmowało nieruchomości znajdujące się w miastach poniżej 50 000 mieszkańców. To potwierdza atrakcyjność obiektów w małych miastach, charakteryzujących się centralną lokalizacją, tworzących swoją obecnością zagłębia handlowe – komentuje Radosław Pietrzak.

 • 300 milionów euro = całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze handlowym w H1 2021
 • 20 transakcji
 • 18 transakcji oportunistycznych lub nieruchomości typu „convenience” na 20 zrealizowanych w sektorze w H1 2021

Rynek mieszkaniowy – ekspansja poprzez przejęcia spółek


W pierwszej połowie 2021 roku miały miejsce trzy przejęcia spółek mieszkaniowych – 66% udziałów w Archicom przez Echo Investment, 77% udziałów w Sento przez Dom Development oraz przejęcie Budimexu Nieruchomości przez Cornerstone Partners / Crestyl Group. Z kolei na 40% portfela Budimexu Nieruchomości została podpisana umowa typu forward purchase z Heimstaden Bostad, który przeznaczy mieszkania na wynajem. Ponadto, ponad 1 000 mieszkań w Warszawie w formie PRS zostanie sprzedanych NREP przez YIT, co pokazuje dalszy silny rozwój tego sektora.


Należy mieć w pamięci, że Avison Young nie uwzględnia w kalkulacjach przejęć spółek oraz transakcji typu forward purchase, gdyż nie są to transakcje stricte istniejącymi budynkami. Aktywność inwestorów wskazuje jednak na fakt, iż jest to niezwykle dynamicznie rozwijający się sektor.

 • 550 milionów euro = całkowity wolumen transakcji typu forward purchase w sektorze PRS w H1 2021
 • 3 transakcje przejęcia spółek

Co dalej?


Te półrocze przyniosło stabilizację na rynku inwestycyjnym. Inwestorzy, oswojeni z nowymi warunkami rynkowymi, kontynuują swoje bezpieczne strategie. Dlatego też zespół Avison Young spodziewa się, że w kolejnych miesiącach nieruchomości magazynowe oraz handlowe typu „convenience”, będą nadal przyciągały uwagę inwestorów, w szczególności biorąc pod uwagę wysoką aktywność deweloperów na tych rynkach. Możemy się również spodziewać kolejnych transakcji typu forward purchase w segmencie PRS, a także transakcji typu „prime” na rynku biurowym.


Podobnie jak w pierwszej połowie roku, następne miesiące powinny upłynąć raczej pod znakiem dużej płynności niż wysokich wolumenów. W takiej sytuacji, wynik z poprzedniego roku może zostać powtórzony, w szczególności jeśli chodzi o liczbę transakcji.


Więcej informacji w raporcie:

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce H1 2021


Źródło: Avison Young

21.07.2021


Tagi: rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych, raport


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...