QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Sprzedaż w silnym trendzie wzrostowym

wykres


Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła realnie o 8,6% r/r (PKO: 9,5%, kons.: 8,4%), po wzroście o 13,9% r/r w maju. Odsezonowana sprzedaż wzrosła o 0,8% m/m, a jej poziom znajduje się powyżej długoterminowego trendu sprzed pandemii (chociaż poniżej niezwykle dynamicznego trendu, który rysował się bezpośrednio przed pandemią). Sprzedaż w ujęciu nominalnym wzrosła o 13% r/r, a szacowany „deflator” wyniósł 4,1% r/r, nieco mniej niż w maju.


W czerwcu sprzedaż w ujęciu rok do roku wzrosła we wszystkich typach przedsiębiorstw handlowych, jednak jej wzrost był słabszy niż przed miesiącem ze względu na efekt bazy. Po dynamicznej odbudowie w maju związanej m.in. z otwarciem galerii handlowych, w czerwcu zmiana sprzedaży była zgodna z rysującym się w tym roku około 10-procentowym trendem wzrostowym. Patrząc na strukturę sprzedaży widzimy dynamiczne wzrosty w przypadku odzieży (+22,3% r/r) oraz farmaceutyków i kosmetyków (+17,5% r/r), co może odzwierciedlać optymizm konsumentów. Wzrost sprzedaży samochodów o 7,7% r/r wobec 51,2% r/r w maju jest pewnym rozczarowaniem (i przyczyną niższego od naszej prognozy odczytu) – dane o rejestracjach wskazywały na wzrost o około 20% r/r. W całym 2q21 sprzedaż detaliczna wzrosła średnio o 14,5% r/r, co wpisuje się w nasz szacunek wzrostu konsumpcji o 14,8% r/r.


Lipiec przyniósł dalszą poprawę nastrojów konsumentów pomimo nieznacznego wzrostu obaw o wpływ pandemii na sytuację finansową i zatrudnienie. Wciąż jednak dużo brakuje, aby koniunktura konsumencka wróciła do poziomów z marca 2020. Składowe odczytu wskazują na poprawę ocen gospodarstw domowych co do ich przyszłej sytuacji finansowej, co zachęca do dokonywania zakupów. To powinno w dalszym ciągu wspierać konsumpcję.


Z naszych wewnętrznych danych kartowych wynika, że na początku 3q21 ciężar wydatków konsumentów przenosi się na usługi, po silnym wzroście wydatków na towary, który nastąpił po otwarciu centrów handlowych (wyk.2). Wydaje się więc, że publikowana przez GUS sprzedaż detaliczna może w kolejnych miesiącach niedoszacowywać trwającego obecnie boomu konsumpcyjnego.


Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu była o 4,4% wyższa r/r. To wynik nieco słabszy od oczekiwań, a poziom aktywności w branży jest nadal niższy niż przed pandemią. W obliczu rosnącej aktywności na rynku mieszkaniowym oraz postępującej odwilży w aktywności inwestycyjnej pozostajemy jednak optymistyczni co do wyników sektora budowlanego w kolejnych miesiącach.


Źródło: PKO Bank Polski

21.07.2021


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...