QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Hamowanie przemysłu przy coraz wyższych cenach

wykres


W czerwcu produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 18,4% r/r, nieco powyżej oczekiwań (18% r/r), ale słabiej od naszych prognoz (+21% r/r). Decydującym czynnikiem powodującym wyhamowanie względem maja (+29,8% r/r) była oczywiście zeszłoroczna baza statystyczna, która zdjęła z dynamiki rocznej produkcji kolejne 10 pkt. proc.


wykres


Po wyłączeniu czynników kalendarzowych i sezonowych (s.a.) produkcja wzrosła o 0,2% m/m, co jest wynikiem niezłym i plasującym produkcję komfortowo powyżej wieloletniego trendu. Tym niemniej, wynik czerwca prawdopodobnie jest nieco zawyżony przez znaczący wzrost produkcji energii elektrycznej (konsekwencja bardzo ciepłego czerwca) i szczegółowe dane pokażą stagnację przetwórstwa przemysłowego w ujęciu m/m s.a.


wykres


Atrybucja rozczarowań w danych z jednego miesiąca jest zawsze trudna, przypuszczamy jednak, że w niektórych sektorach mogą być widoczne realne konsekwencje ograniczeń podażowych w postaci braku komponentów, surowców i półproduktów, opóźnień w ich dostawach (widzieliśmy to w PMI) oraz wzrostu ich kosztów. Niedobór mikroprocesorów wyhamowywał produkcję w motoryzacji od wielu miesięcy i czerwiec b.r. nie jest pod tym względem odmienny – produkcja samochodów i części w Polsce nie wzrosła naszym zdaniem od listopada. Spoglądając szerzej, problem braków komponentów, surowców, etc. nigdy wcześniej nie był tak dotkliwy, jak w ostatnich miesiącach. Odsetek przedsiębiorstw przemysłowych raportujących to jako barierę działalności jest od pewnego czasu rekordowy.


wykres


Druga z dzisiejszych publikacji ujawnia konsekwencje nominalne obserwowanych problemów podażowych – ceny produkcji sprzedanej przemysłu przyspieszyły z 6,6 do 7,0% r/r (w przetwórstwie z 6,4 do 6,9% r/r), bijąc po raz kolejny oczekiwania i naszą prognozę (odpowiednio, 6,6 i 6,8% r/r). Jest to najszybszy wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu od początku 2012 r. Jak zwróciliśmy uwagę w poniedziałkowym raporcie, czerwiec przyniósł pewnego rodzaju zagadkę dotyczącą zachowania cen wyrobów przemysłowych z koszyka bazowego CPI. Wbrew trendom globalnym i wskazaniom „miękkich” indeksów, wyhamowały one w sposób zauważalny. Dzisiejsze dane PPI tylko wzmacniają tę zagadkę, sugerując przejściowy i przypadkowy charakter czerwca w CPI. Będziemy te trendy w kolejnych miesiącach śledzić z uwagą.


wykres


W najbliższych miesiącach w polskim przemyśle prawdopodobnie nie zobaczymy znaczących zmian. Produkcja przemysłowa powinna poruszać się zgodnie z dotychczasową trajektorią, „gubiąc” jesienią wszystkie nagromadzone w dynamice rocznej pkt. proc. związane z zeszłoroczną, pandemiczną bazą. Kluczowym czynnikiem pozostaje zbilansowanie rynków dotkniętych przez niedobór podaży, który z uwagi na rozprzestrzenianie się wariantu Delta może potrwać nieco dłużej. Zbilansowanie to odbędzie się w pierwszej kolejności przez wyższe ceny, później dopiero przez inwestycje. Dzisiejszy odczyt wpisuje się w naszą prognozę wzrostu PKB o ponad 11% r/r w II kwartale. Jutrzejsze dane z budownictwa i handlu będą tutaj wisienką na torcie.


Źródło: Bank Pekao S.A.

20.07.2021


Tagi: gospodarka, przemysł, produkcja sprzedana


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...