QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Prognozy Ebury dla walut egzotycznych w czołówce rankingu Bloomberga

wykres


W rankingu Bloomberga za drugi kwartał 2021 r. analitycy Ebury osiągnęli wysokie miejsca dla 13 par walutowych. Wyróżnienia dotyczą zarówno walut G10, jak i walut rynków wschodzących Europy, Ameryki Południowej, Afryki i Azji, których prognozy są rzadko dostępne dla eksporterów i importerów.


Analizy Ebury powstają z myślą o firmach prowadzących handel z partnerami na całym świecie. Genezą przygotowywania szerokiej palety prognoz jest wieloletnia obserwacja, że eksporterzy i importerzy sięgają nie tylko po „tradycyjne” twarde waluty, np. dolara amerykańskiego i euro, lecz coraz częściej także po waluty lokalne. Ten trend dotyczy zarówno walut o rosnącym znaczeniu w globalnym handlu, np. juana chińskiego, jak i tych mniej popularnych.


– Polscy przedsiębiorcy, a także ich partnerzy handlowi, widzą coraz więcej korzyści z rozliczania się w lokalnych walutach, takich jak rubel rosyjski. W przypadku bardziej egzotycznych walut przeszkodą jest niedostateczna wiedza na ich temat: ich perspektyw, specyficznych ryzyk z nimi związanych czy o możliwości zabezpieczania kursu danej waluty. Mając rzetelne informacje, przedsiębiorcy chętniej planują nowe kierunki ekspansji i rozliczenia także w mniej popularnych walutach – komentuje Adam Stosio, dyrektor zarządzający Ebury Polska.


Ebury przygotowuje prognozy walutowe zarówno dla walut G10, jak i dla wielu walut rynków wschodzących. Co kwartał zestawienia Bloomberga potwierdzają ich trafność.


Eksperci od walut egzotycznych


W rankingach za drugi kwartał br. zespół Ebury zdobył miejsca na podium w przypadku przewidywań kursów aż ośmiu par walutowych, a w sumie dla 12 par został zakwalifikowany do pierwszej piątki najlepszych prognostów. Analitycy Ebury uzyskują bardzo dobrą trafność przewidywań m.in. dla walut mniej popularnych, a nawet egzotycznych rynków wschodzących. Mimo że mają one nieporównywanie mniejszy udział w rozliczeniach transakcji handlowych, to przedsiębiorcy – także w Polsce – coraz częściej świadomie z nich korzystają.


Wśród prognoz Ebury w zeszłym kwartale największy sukces dotyczy peso chilijskiego, którego prognoza względem dolara amerykańskiego (USD/CLP) zajęła pierwszą pozycję w rankingu. Kwartał wcześniej Ebury było w owym zestawieniu wiceliderem.


Na wysokich, drugich lokatach uplasowały się także dostarczone przez Ebury prognozy czterech wysoce konkurencyjnych par walutowych: USD/ZAR, EUR/RUB, EUR/RON i EUR/JPY. Również w tych przypadkach wysokie noty odnoszą się przede wszystkim do walut rynków wschodzących – randa południowoafrykańskiego, rubla rosyjskiego i leja rumuńskiego. Waluty G10 reprezentuje wśród wiceliderów zestawień jen japoński. Trzecie miejsce w rankingu zdobyła zaś prognoza kursu USD/MXN, czyli peso meksykańskiego względem dolara amerykańskiego (również w poprzednim kwartale zyskała lokatę na podium).


Prognozy dla CZK, SEK, RUB w pierwszej piątce


Analitycy Ebury trafnie wnioskowali również o ruchach walut używanych w trzech krajach spośród pierwszej dziesiątki partnerów handlowych Polski: Czech, Rosji i Szwecji (w 2020 r. dwa pierwsze kraje były jednymi z najważniejszych zarówno dla polskiego eksportu, jak i importu).


Prognoza Ebury kursu rubla rosyjskiego (EUR/RUB) uplasowała się jako wicelider zestawienia. Również inne stworzone przez zespół analityczny prognozy zajęły wysokie pozycje w zestawieniu: kurs korony szwedzkiej względem dolara amerykańskiego (USD/SEK) miejsce trzecie, a względem euro (EUR/SEK) – czwarte, podobnie jak kurs korony czeskiej względem euro (EUR/CZK). Przewidywania analityków fintechu dotyczące korony szwedzkiej plasują się w pierwszej czwórce rankingu Bloomberga już drugi kwartał z rzędu.


Obecnie międzynarodową ekspansję polskich firm wspierają 24 oddziały Ebury na całym świecie. Znajdują się w biurach m.in. w Londynie, Singapurze, Hongkongu, Zurychu, Düsseldorfie, Toronto, Sydney i Warszawie.


Źródło: Ebury

15.07.2021


Tagi: waluty, notowania


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...