QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Polska przyciąga najwięcej wykształconych imigrantów w Europie, ale nie wykorzystuje ich potencjału

wykres


Polska ma najwyższy wskaźnik imigrantów z wykształceniem wyższym spośród wszystkich państw Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Prawie 68% obywateli UE i 60% imigrantów spoza jej obszaru mieszkających w Polsce ukończyło studia. Tymczasem, jak pokazują dane „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service, jedynie 5% imigrantów zarobkowych z Ukrainy pracuje umysłowo, a niecały 1% należy do kadry zarządzającej. Większość jest zatrudniona na niższym szczeblu. Nowy projekt polityki migracyjnej ma szasnę to zmienić, bo zakłada stawianie na wykwalifikowanych pracowników.


Dane Eurostatu odnośnie liczby imigrantów z wykształceniem wyższym w Polsce znacznie przewyższają europejską średnią – ogółem w 2020 r. ponad jedna trzecia (35,6%) migrantów w wieku 25-54 lat, którzy urodzili się w innym państwie członkowskim UE, posiadała wykształcenie wyższe. W przypadku osób urodzonych poza tym obszarem wskaźnik był niższy i wyniósł 29,6%. Natomiast odsetek osób z wyższym wykształceniem wśród obywateli analizowanych przez Eurostat państw wynosił 36,7%.


- Informatycy, lekarze, inżynierowie to rozchwytywani na rynku specjaliści. Wielu naszych rodaków wykonuje te zawody w innych państwach, bo to im się po prostu bardziej opłaca, głównie z punktu widzenia finansów. My również jako kraj przyciągamy osoby z wyższym wykształceniem, ale nie wykorzystujemy tego potencjału optymalnie. Szansą dla wykształconych imigrantów, którzy zdecydowali się na życie w Polsce, jest projekt nowej polityki migracyjnej, który ułatwi im znalezienie pracy zgodnie z ich wykształceniem – zauważa Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.


Polska przyciąga najwięcej osób z UE z wykształceniem wyższym


Polska króluje pod względem liczby przebywających na jej terenie wykształconych imigrantów zarówno z UE, jak i spoza jej obszaru. W 2020 r. obywatele Unii Europejskiej w wieku 25-54 lata przebywający w Polsce w większości (67,9%) mieli wykształcenie wyższe. Nasz kraj wyprzedził tym samym takie kraje jak m.in. Estonia (65%) czy Szwecja (62,4%). Na drugim końcu skali znalazły się Włochy, gdzie jedynie 12,7% osób w wieku 25-54 lat urodzonych w innym państwie członkowskim UE ukończyło studia. Przed Włochami uplasowała się Grecja ze wskaźnikiem 24,9%.


Polska znalazła się również w czołówce państw z najwyższym wskaźnikiem wykształconych imigrantów spoza UE. Prawie 60% wszystkich imigrantów m.in. z Ukrainy czy Białorusi posiada wykształcenie wyższe. Polskę wyprzedziły jedynie Rumunia ze wskaźnikiem na poziomie 65,3% i Irlandia (65,3%). Najniższą populację wykształconych migrantów spoza UE, podobnie jak w przypadku przyjezdnych z obszaru Wspólnoty, odnotowano w Grecji i Włoszech – odpowiednio 11,5% i 13,4%.


Pracownicy z niewykorzystanym potencjałem


Dane „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service potwierdzają europejski trend – połowa imigrantów zarobkowych z Ukrainy pracująca w Polsce posiada wyższe wykształcenie. Mimo tego zdecydowana większość, bo 71% Ukraińców pracuje poniżej swoich kompetencji, jedynie 5% z nich pracuje umysłowo, a niecały 1% należy do kadry zarządzającej. W badaniu największą grupę pracowników (61%) stanowili ludzie młodzi, w wieku 18-39 lat, którzy najczęściej migrują w poszukiwaniu lepszych zarobków. Na razie liczyli się oni jednak z tym, że o pracę zgodną z ich wykształceniem może być ciężko, dlatego szukali zatrudnienia poniżej swoich kompetencji.


- W mojej karierze zdarzyło mi się m.in. zatrudnić lekarza okulistę na stanowisko w fabryce przetwórstwa rybnego. Było to oczywiście konsekwencją szukania przez tego mężczyzny szansy na wyższy zarobek nawet kosztem pracy poniżej kompetencji. Ile jednak byśmy zyskali, gdybyśmy zatrudnili taką osobę na odpowiednim do kwalifikacji stanowisku. Barierą pozostaje długa procedura uznawania dyplomu. Na szczęście w nowym projekcie polityki migracyjnej nie tylko zaadresowano konieczność szukania osób o wysokich kompetencjach, w tym w zawodach medycznych, ale też wspomniano o upraszczaniu procesu uznawania dyplomów i certyfikatów – podsumowuje Krzysztof Inglot.


Źródło: Personnel Service

15.07.2021


Tagi: pracownicy, obcokrajowcy


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...