QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Inflacja CPI obniżyła się w czerwcu, ale to nie koniec presji inflacyjnej

wykres


GUS potwierdził wcześniejszy szacunek spadku inflacji CPI w czerwcu do 4,4% r/r z 4,7% r/r w maju. Ceny towarów wzrosły w czerwcu o 3,8% r/r, a usług o 6,1% r/r, wobec odpowiednio 4,1% r/r i 6,8% r/r miesiąc wcześniej. Spadek inflacji w czerwcu wynikał po części z niższej niż w maju rocznej dynamiki cen paliw, ale skala spadku głównego wskaźnika okazała się głębsza od oczekiwań rynkowych i naszych przede wszystkim za sprawą niższej inflacji w kategoriach bazowych. Dziś poznaliśmy szczegółowe dane, które pozwalają lepiej zgłębić naturę tych zmian cen.


wykres


Największym zaskoczeniem jest dla nas spadek cen łączności względem maja, pomimo wzrostu taryfy usług na kartę u jednego z wiodących operatorów. Po wzroście w maju, czerwiec przyniósł ponowne spadki cen odzieży i obuwia. Potaniały także artykuły wyposażenia wnętrz i sprzęt AGD. Zgodnie z oczekiwaniami luzowanie obostrzeń epidemicznych przełożyło się na wzrost popytu na usługi hotelowe i restauracyjne i wzrost ich cen. W oparciu o dostępne dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się w ubiegłym miesiącu do ok. 3,6-3,7% r/r z 4,0% r/r w maju.


wykres


Warto odnotować, że w większości krajów Europy Środkowej i Wschodniej czerwcowe odczyty inflacji okazały się wyższe od oczekiwań rynkowych. Niższy od spodziewanego poziom inflacji konsumenckiej w ubiegłym miesiącu odnotowano tylko w Polsce i w Bułgarii. W szczególności wyższe od konsensusu dane inflacyjne obserwowano na Węgrzech i w Czechach, czyli w krajach, które zaczęły już podnosić stopy procentowe.


wykres


Wyraźny spadek inflacji w maju zdjął nieco presji z RPP, która spodziewa się stopniowego powrotu inflacji do przedziału akceptowalnych wahań wokół celu (1,5-3,5%) w średniej perspektywie. Spadkowi inflacji w czerwcu sprzyjał m.in. efekt wyższej bazy z czerwca 2020 r., na który nie będzie można liczyć w okresie wakacyjnym. Nasze wstępne szacunki wskazują, że lipiec przyniósł ponowny wzrost inflacji (w okolice 4,6% r/r), a do końca roku wzrost cen będzie oscylował w okolicach 4,6-4,7% r/r. Wyraźnych sygnałów trendu dezinflacyjnego nie widać, a w niektórych kategoriach presja cenowa nadal się buduje.


W Radzie dominuje pogląd, że podwyższony poziom inflacji to konsekwencja czynników podażowych (wzrost cen ropy i innych surowców) oraz administracyjnych (podwyżki cen energii elektrycznej, opłata mocowa, opłaty, etc.) będących poza kontrolą krajowej polityki pieniężnej. Reakcji ze strony władz monetarnych, w postaci podwyżek stóp procentowych, należy się spodziewać dopiero w sytuacji wyraźnych sygnałów, że wzrost cen wynika z czynników popytowych. Pod warunkiem, że sytuacja pandemiczna jesienią nie ograniczy znacząco aktywności gospodarczej, a rynek pracy będzie kontynuował poprawę. W takim otoczeniu spodziewamy się, że do pierwszej podwyżki stóp może dość dopiero w 1Q22, a wcześniej (z końcem 2021 r.) wygaszony zostanie program skupu aktywów.


Źródło: Bank Pekao S.A.

15.07.2021


Tagi: gospodarka, inflacja, ceny towarów i usług


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...