QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Czas na import

wykres


Bilans płatniczy za maj pokazał 21. z rzędu nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących (60 mln EUR), ale była ona najniższa w całym tym okresie. 12 miesięczna nadwyżka już nie śrubuje rekordów i rozpoczęła (naszym zdaniem) stopniowe kurczenie się, spadając po do 2,9% PKB (wobec 3,2% po kwietniu).


Eksport towarów zaskoczył negatywnie rosnąc „jedynie” o 41,7% r/r (wobec 69,2% miesiąc wcześniej). Dwucyfrowy wynik odzwierciedla zarówno niską bazę odniesienia z ubiegłego roku, jak i siłę popytu na polskie towary. Struktura eksportu wskazuje na kontynuację ekspansji w branżach wspieranych przez bezpośrednie inwestycje zagraniczne (baterie samochodowe), a także duży popyt na dobra konsumpcyjne trwałe (odbiorniki telewizyjne, urządzenia gospodarstwa domowego). Spodziewamy się, że o ile BIZ będą nadal napędzały polski eksport, o tyle zmiana struktury popytu w zachodniej Europie (powrót do konsumpcji usług kosztem dóbr trwałego użytku który następuje wraz z postępem procesu szczepień oraz otwieraniem gospodarek) będzie ciążyła polskim eksporterom.


Sprawi to, że punkt ciężkości będzie przenosił się na import, który wzrósł w maju o 53,7% r/r, odnotowując jedynie nieznaczne spowolnienie z 59,7% w kwietniu. Komentarz NBP wskazuje, że wzrost był skoncentrowany w kategorii obejmującej towary zaopatrzeniowe, co oznacza że stoi za nim zwiększenie produkcji eksportowej oraz prawdopodobnie dalsza odbudowa inwestycji w gospodarce. Dużą rolę odgrywają również rosnące ceny, co widoczne jest także w imporcie ropy. Nie bez znaczenia było też majowe otwarcie gospodarki (wzrost importu odzieży). Spodziewamy się, że rosnący popyt wewnętrzny, w tym inwestycyjny, przełoży się na solidne dynamiki importu w kolejnych kwartałach. W rezultacie nadwyżka w obrotach towarowych będzie nadal topnieć (z 3,0% PKB po kwietniu i 2,7% po maju).


Eksport usług nieznacznie spowolnił w maju, w mniejszym stopniu niż ich import. Pogłębił się deficyt na rachunku dochodów pierwotnych, co może mieć związek z rosnącymi zyskami przedsiębiorstw eksportowych kontrolowanych przez kapitał zagraniczny. Saldo bezpośrednich inwestycji zagranicznych skurczyło się do 1,4% PKB (z 1,7%) w ujęciu 12-miesięcznym.


Nadal pozostajemy optymistami, jeżeli chodzi o strukturalny charakter polskiej nadwyżki eksportowej i w obrotach bieżących. Co prawda (tu nie zmieniamy naszych oczekiwań) będzie się ona kurczyć w nadchodzących kwartałach, ale nie powinno to zakłócić trendu spadkowego relacji długu zagranicznego do PKB, która już w przyszłym roku powinna obniżyć się poniżej 50% (vs 59,6% odnotowane po marcu), co będzie istotnym czynnikiem dla oceny ratingowej Polski.


Źródło: PKO Bank Polski

14.07.2021


Tagi: gospodarka, rachunek obrotów bieżących, eksport, import, bilans płatniczy


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...