QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Obwodnica Szczecinka w ciągu DK20 idzie do realizacji

wykres


Podpisano umowę na projekt i budowę obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 20. Będzie to druga umowa w woj. zachodniopomorskim, po obwodnicy Gryfina w ciągu DK31, na realizację inwestycji z rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Kontrakt na kwotę 106,6 mln zł zrealizuje firma Budimex. Razem z umową na realizację została podpisana także umowa na nadzór z firmą NBQ.


Zaprojektowanie i budowa obwodnicy 


Na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wykonawca będzie miał 17 miesięcy od momentu podpisania umowy. Realizacja robót budowlanych ma potrwać 19 miesięcy. Z czasu realizacji robót budowlanych będą wyłączane okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca.  Kierowcy pojadą nową drogą w 2025 roku. 


- Podpisana dzisiaj umowa jest już trzydziestą pierwszą w tym roku. Dzięki temu do fazy realizacji przeszło 31 zadań o łącznej długości ok. 390 km i wartości ok. 10,8 mld złotych - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. - Umowa na realizację obwodnicy Szczecinka jest dziewiątą podpisaną od początku 2021 r. w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Krok po kroku realizujemy cele tego Programu - ważne nie tylko dla kierowców, ale również mieszkańców miejscowości, z których wyprowadzamy ruch tranzytowy - dodał Szef GDDKiA.


Ruch ominie Szczecinek


Od jesieni 2019 roku funkcjonuje obwodnica Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11, jednak DK20 nadal prowadzi przez centrum miasta. Dlatego konieczna jest budowa obwodnicy również w ciągu tej drogi. Nowa obwodnica od południa ominie Szczecinek i połączy się z trasą S11 w rejonie miejscowości Miękowo, gdzie powstanie nowy węzeł drogowy. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji powstaną też dwa ronda oraz wiadukt nad linią kolejową. Obwodnica będzie miała długość 4,3 km.  


Program 100 obwodnic na Pomorzu Zachodnim 


Decyzję środowiskową dla tej inwestycji uzyskaliśmy w roku 2012. Była to decyzja wspólna z obwodnicą w ciągu S11. Wówczas jednak do realizacji skierowano wyłącznie odcinek w ciągu drogi ekspresowej. Dalsze prace przygotowawcze dla odcinka w ciągu DK20 ruszyły w roku 2019, natomiast w roku 2020 inwestycja ta znalazła się wśród dziewięciu projektów przewidzianych do realizacji w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic w woj. zachodniopomorskim. 


Pod koniec kwietnia br. została zawarta umowa dla obwodnicy Gryfina w ciągu DK31 (Pisaliśmy o tym tutaj). Dla pozostałych siedmiu obwodnic - Szwecji, Wałcza, Rusinowa i Człopy w ciągu DK22, Stargardu i Złocieńca w ciągu DK20 oraz Kołbaskowa w ciągu DK13 trwa przygotowywanie dokumentacji. 


Źródło: GDDKiA

14.07.2021


Tagi: obwodnica Szczecinka, wykonawca