QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Lipcowa projekcja NBP wskazuje na dynamiczny wzrost PKB i podwyższoną inflację

wykres


Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego (NBP) bez zmian (referencyjna nadal 0,10%). Bank centralny będzie w dalszym ciągu kontynuował skup obligacji skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym. W komunikacie po posiedzeniu Rady stwierdzono, że „prowadzona przez NBP polityka pieniężna sprzyja utrwaleniu ożywienia aktywności gospodarczej po pandemicznej recesji oraz stabilizuje ifnlację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim terminie”.


wykres


W notatce po posiedzeniu RPP przedstawiono podstawowe zmienne z najnowszej (lipcowej) projekcji makroekonomicznej NBP. Z komunikatu wynika, że z prawdopodobieństwem 50% średnioroczny wzrost CPI znajdzie się w przedziale 3,8 – 4,4% w 2021 r. (wobec 2,7 – 3,6% w marcowej projekcji), 2,5 – 4,1% w 2022 r. (wobec 2,0 – 2,6%) oraz 2,4 – 4,3% w roku 2023 (wobec 2,2 – 4,2%). Z kolei roczne tempo wzrostu PKB z takim samym prawdopodobieństwem ukształtuje się w przedziale 4,1 – 5,8% w 2021 r. (wobec 2,6 – 5,3% w projekcji z marca), 4,2 – 6,5% w 2022 r. (wobec 4,0 – 6,9%) i 4,1 – 6,5% w 2023 r. (wobec 4,0 – 6,8%). Ścieżki PKB i inflacji najprawdopodobniej nie uwzględniają założeń Polskiego Ładu i tym samym mogą być nieco niedoszacowane.


wykres


Przedstawiony w komunikacie scenariusz makroekonomiczny dostarcza argumentów za rozważeniem rozpoczęcia cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej. Projekcja wskazuje na dynamiczny wzrost gospodarczy w najbliższych latach, któremu ma towarzyszyć podwyższona inflacja. Nawet w przypadku wystąpienia jesienią kolejnej fali zachorowań na COVID-19, ryzyka dla wzrostu PKB są ograniczone. Kontrakty FRA wskazują, że rynek oczekuje wzrostu stóp o ok. 10pb przed końcem 2021 r., a w 2022 r. wzrostu stóp o ok. 75pb.


wykres


Więcej światła na perspektywy dla polityki pieniężnej rzuci jutrzejsza konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. Prezes będzie zapewne tradycyjnie tonował nastroje i studził oczekiwania na szybkie rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez NBP, chociaż warto odnotować, że w ostatnich wypowiedziach prezes nie odżegnuje się zupełnie od scenariusza podwyżki stóp jeszcze przed końcem 2021 r. Nasz scenariusz bazowy zakłada, że do pierwszej podwyżki stóp procentowych dojdzie w 1Q22, jednak nie wykluczamy zupełnie, że do podwyżki może dojść jeszcze przed końcem 2021 r.


Źródło: Bank Pekao S.A.

08.07.2021


Tagi: gospodarka, projekcja NBP, PKB, inflacja


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...