QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Maleją moce produkcyjne przedsiębiorstw – czy to efekt odłożonego popytu?

wykres


Wykorzystanie mocy produkcyjnych przez firmy informuje o popycie na ich produkty/usługi. Zbyt duże moce produkcyjne wskazują na spadek popytu na ofertę przedsiębiorstwa. Wiąże się z tym posiadanie czynników produkcji, które nie są wykorzystywane (pracowników, budynków, maszyn), a wymagają ponoszenia kosztów stałych. Z kolei zbyt małe moce produkcyjne świadczą o nagłym wzroście popytu, który nie może być zaspokojony z powodu braku możliwości wyprodukowania odpowiedniej ilości produktu lub świadczenia usług na większą skalę.


Ostatni odczyt MIK (Miesięczny Indeks Koniunktury) pokazuje, że wzrasta udział firm sygnalizujących zbyt małe moce produkcyjne. Według badań PIE i BGK (n=500,) w lipcu 2021 r. udział takich firm wyniósł 16 proc. Z kolei 75 proc. oceniło swoje moce produkcyjne jako wystarczające, a 9 proc. uznało za zbyt duże. Od stycznia do kwietnia zanotowano ciągły wzrost deklaracji o zbyt małych mocach produkcyjnych, w maju nastąpiło lekkie obniżenie, a obecnie udział deklaracji firm o zbyt małych mocach produkcyjnych jest taki sam jak w kwietniu.


Najwięcej firm posiadających zbyt małe moce produkcyjne działa w usługach (21 proc.) i budownictwie (20 proc.) (wykres 1). Natomiast najmniej deklaracji o zbyt małych mocach produkcyjnych pochodziło od firm handlowych (10 proc.), choć jednocześnie aż 82 proc. z nich deklarowało, że ich moce produkcyjne są wystarczające, a jedynie 8 proc. wskazało, że zbyt duże. W porównaniu z poprzednimi miesiącami szczególnie zwraca uwagę poprawa w usługach – wzrost udziału firm, które nie mogą sprostać rosnącemu popytowi wynosił w lipcu aż 7 pkt. proc. w porównaniu do czerwca i był najwyższy od stycznia 2021 r. Natomiast w branży TSL (transport, spedycja, logistyka) znacząco zmniejszył się (o 6 pkt. proc. m/m) udział firm ze zbyt małymi mocami produkcyjnymi i wynosi obecnie 15 proc. Za pozytywną tendencję należy uznać systematycznie zmniejszanie od początku roku udziału firm posiadających zbyt duże moce produkcyjne – od stycznia spadł, w zależności do sekcji, od 3 pkt. proc. (budownictwo) do aż 20 pkt. proc. (usługi).


wykres


Jednoczesny wzrost udziału firm, które deklarują zbyt małe moce produkcyjne i spadek udziału firm ze zbyt dużymi mocami produkcyjnymi wskazuje na ożywienie w gospodarce i może być związane ze zjawiskiem odłożonego popytu, na którego pojawienie się, po zniesieniu restrykcji i opanowaniu pandemii, wskazywali już wcześniej ekonomiści. Jednocześnie wyraźny udział firm usługowych i budowlanych, które mają zbyt małe moce produkcyjne wiąże się również z sezonowymi wahaniami popytu. Lato jest czasem, gdy z powodu sprzyjających warunków pogodowych zwiększa się intensywność robót budowlanych. Rośnie też wtedy zapotrzebowanie na usługi typowo turystyczne, związane z wyjazdami wakacyjnymi.


Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

08.07.2021


Tagi: przemysł, moce produkcyjne


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...