QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

To absurd, ale inwestorzy ucieszyli się z powodu „delta plus”Rozprzestrzenianie się „delta plus” nie wywołało niepokoju wśród inwestorów. W przypadku większości indeksów obserwujemy przynajmniej lokalne, pandemiczne szczyty. Czy to oznacza, że każde dane - to dobre dane?


Pierwsze reakcje giełd na informacje o „delta plus”, to było bicie rekordów na giełdowych indeksach, pomimo wielomiesięcznych rekordów infekcji w Wielkiej Brytanii, która jest przecież europejskim liderem jeśli chodzi o tempo szczepień. Inwestorzy nie przestraszyli się, że nowa fala zachorowań to kolejne restrykcje.


Reakcja na „deltę” była odmienna od wcześniejszych zachowań związanych z pandemią, choć rynki kolejne takie fale epidemii przyjmowały z coraz mniejszym strachem. Pierwsza fala wiosną 2020 r. wywołała panikę, jesienna fala - przecenę, a zimowa z tego roku przeszła bez echa. Teraz na Wall Street mieliśmy euforię i indeksy ustanowiły kolejne rekordy. Oczywiście, „delta plus” nie była korzystna dla wszystkich akcji. Pieniądze odpływały od tradycyjnej gospodarki, szczególnie od turystyki (wyraźne spadki w Hiszpanii), a napływały do spółek technologicznych.


- Dla osób, które nie śledzą rynków może to wydawać się paradoksem – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Dominuje wrażenie, że rynki „ucieszyły” się z fatalnych przecież po ludzku wiadomości, bo pozwolą one Fed utrzymać dodruk pieniądza, bo jeśli nowe restrykcje faktycznie weszłyby w życie, w naturalny sposób ograniczy to presję inflacyjną i poprawę sytuacji na rynku pracy.


Dolar umacniał się, gdyż problem na razie nie dotyczy bezpośrednio USA. Traciły euro, funt i dolar australijski. Waluty rynków wschodzących radziły sobie dobrze dzięki rekordom na Wall Street, a to pomogło też złotemu, który nawet nieznacznie się umocnił.


Czy każde dane to dobre dane? W przypadku większości indeksów obserwujemy przynajmniej lokalne, pandemiczne szczyty.


- Mówi się, że pieniądze nie mają uczuć. Jednak niezwykle rzadko dochodzi do sytuacji, gdy rynki „cieszą się” wprost z ludzkiego nieszczęścia – komentuje ekspert XTB. - Do takiej sytuacji doprowadziła nieodpowiedzialna polityka Fed związana z zerowymi stopami procentowymi. Nie tak powinny funkcjonować rynki finansowe, ale doszliśmy do takiej sytuacji przez niekończący się, nachalny interwencjonizm państwowy.Źródło: Marketnews24.pl

07.07.2021


Tagi: giełdy, waluty, covid


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...