QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Rybnik z rosnącym potencjałem inwestycyjnym

wykres


Przemiana aglomeracji miejskiej Rybnika, z obszaru kojarzonego w przeszłości głównie z górnictwem i przemysłem ciężkim, w miejsce sprzyjające nowoczesnym gałęziom biznesu i rynkowi nowych technologii sprawia, że ośrodek ten ma szansę stać się jednym z kierunków preferowanych przez inwestorów m.in. z branży IT czy R&D. Colliers we współpracy z The Adecco Group przygotował raport „Kierunek – Rybnik”, w którym przeanalizował potencjał inwestycyjny miasta i całej aglomeracji, uwzględniając dostęp do coraz lepiej wykwalifikowanej kadry, a także rozwój rynku nieruchomości biurowych. W publikacji, objętej patronatem przez ABSL - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, nie zabrakło również informacji, na jaką pomoc ze strony władz miejskich mogą liczyć potencjalni inwestorzy.


Potencjał Rybnika tkwi w ludziach


Rybnik to jedno z największych i najludniejszych miast w województwie śląskim, główny ośrodek aglomeracji zamieszkiwanej przez ponad 600 tys. osób, do której zaliczają się również takie miasta jak Jastrzębie-Zdrój, Żory, Racibórz czy Wodzisław Śląski. Tym samym, aglomeracja rybnicka jest drugim co do wielkości zespołem miejskim Śląska i znajduje się w pierwszej dziesiątce największych aglomeracji miejskich w Polsce.


- Lokalizacja Rybnika pomiędzy silnymi ośrodkami, jakimi są Katowice i Ostrawa w Republice Czeskiej, a także bardzo dobrze rozwinięta sieć drogowa i kolejowa, powodują, że miasto ma dostęp do ok. 3,5 mln potencjalnych pracowników i partnerów biznesowych, którzy są w stanie dojechać do miasta w czasie krótszym niż 1 godzina. Takie położenie miasta sprzyja również dynamice rozwoju, a bliskość granicy z Czechami oraz większych ośrodków miejskich, wymusza konkurencyjność – mówi Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika.


Inwestorzy doceniają dostęp do fachowców oraz ekspertów łączących doświadczenie akademickie z działalnością gospodarczą i komercyjną. W aglomeracji rybnickiej działa łącznie 8 uczelni wyższych, kształcących wysoko wykwalifikowaną kadrę na różnorodnych kierunkach, m.in. tych o specjalizacji biznesowej jak Master of Business Administration (MBA), MS Excel i VBA w biznesie czy Academy of Business Management 3.0. Ponadto na terenie Rybnika planowane jest utworzenie Wyższej Szkoły Zawodowej o profilu medycznym, a także Centrum Projektowego Fraunhofera, które ma funkcjonować pod nazwą Zaawansowane Inteligentne Technologie dla Zielonej Przyszłości. Będzie działać w ścisłej współpracy z Towarzystwem Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych w Monachium oraz Instytutem Fraunhofera w Chemnitz – jedną z największych, najbardziej innowacyjnych i liczących się organizacji naukowych wspierających przemysł w Europie.


Rybnik motorem napędowym regionu


Rybnik w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030” zaliczony został do tzw. ośrodków wzrostu, czyli obszarów pełniących wiodące funkcje gospodarcze i społeczne. Ośrodki wzrostu w najwyższym stopniu przyczyniają się do rozwoju województwa oraz wpływają na jego pozycję w kraju i Europie.


- Niewątpliwy wpływ na rosnące znaczenie Rybnika dla rozwoju regionu ma jego lokalizacja. Bliskość jednego z największych w Europie węzłów autostradowych A1 i A4, rozwinięty układ drogowy, na który składa się blisko 460 km dróg publicznych i dobre połączenia komunikacyjne sprawiają, że miasto jest miejscem sprzyjającym rozwojowi przedsiębiorczości – mówi Paweł Panczyj, Dyrektor ds. rozwoju i współpracy z partnerami ABSL.


Również przemysł jest w fazie zmian. Konkurencyjne i nowoczesne przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie władz, czego najlepszym przykładem jest między innymi dystrybutor stali Tesko Steel, realizujący w ostatnich latach rekordowe inwestycje i znacząco powiększający swój zespół o kolejnych specjalistów.


- Jesteśmy świadkami przebudowy gospodarki, a co za tym idzie – rybnickiego rynku pracy. Na znaczeniu zyskuje branża nowych technologii m.in. IT. Dla specjalistów z tego obszaru jest tu coraz więcej ofert pracy, co znajduje potwierdzenie we wzroście liczby publikowanych ofert w 2020 r. – choć pandemia i ograniczone rekrutacje spowodowały ich ogólny spadek o 40% względem 2019 r., sektor IT jako jedyny odnotował wzrost w wysokości 17,6% - mówi Adam Gałeczka, dyrektor oddziału śląskiego w Grupie Adecco.


Potencjał rynku biurowego będzie rosnąć


Rybnik oferuje największe zasoby całkowiej powierzchni biurowej w aglomeracji, w wysokości 27 tys. mkw. zlokalizowanych w 8 biurowcach. Większość z budynków biurowych zlokalizowana jest w centralnej części miasta – dzielnicy Śródmieście oraz w okolicznych dzielnicach tj. Rybnik-Północ, Paruszowiec-Piaski, Smolna i Zamysłów.


Wśród największych projektów należy wymienić 12-kondygnacyjny biurowiec klasy A - K1 o powierzchni 11 tys. mkw. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem korporacyjnych najemców – swoje biura mają tu m.in. ING Bank Śląski, FireUp Software czy PKO BP. W bezpośrednim sąsiedztwie realizowane są dwa kolejne biurowce oferujące nowoczesną powierzchnię biurową. Jeden z tych obiektów – budowa znajduje się w końcowej fazie inwestycji, realizowany jest na potrzeby firmy z branży IT. Na uwagę zasługuje również Park Biznesu Ballyvesey przy elektrowni, oferujący na wynajem 3 100 mkw. powierzchni biurowo – magazynowej, z której korzysta już m.in. Coca-Cola HSBC, Beghelli i Nexum.


- W związku z rosnącą aktywnością firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, które rozszerzają swoją działalność i zatrudniają nowych pracowników, możemy spodziewać się w Rybniku większego popytu na powierzchnię biurową. Prognozujemy, że przełoży się to na systematyczny wzrost inwestycji biurowych w mieście – mówi Barbara Pryszcz, dyrektor regionalna Colliers w Katowicach.


Źród6o: Colliers, ABSL, Adecco, Miasto Rybnik

29.06.2021


Tagi: Rybnik, potencjał inwestycyjny