QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Kiedy VAT zostanie zlikwidowany?

wykres


Na terenie Unii Europejskiej przestępczość związana z VAT-em powoduje oszustwa na całkowitą kwotę około pół biliona euro. Wiedza o bardzo patologicznym charakterze podatku, jakim jest VAT, znana jest w UE od dawna.


Dlatego Komisja Europejska proponuje zlikwidować VAT w dotychczasowym kształcie przez zamianę go na podatek przychodowy. Propozycja Komisji Europejskiej odnośnie VAT-u jest podobna do sposobu Stefana Kisielewskiego na poradzenie sobie z socjalizmem: zlikwidować problem, nie likwidując jego nazwy. To może jednak pomóc Polakom – różnica między Polską a innymi krajami w prawie dotyczącym przestępczości związanej z VAT-em polega na tym, że w Polsce obowiązuje zbiorowa odpowiedzialność za przestępstwo popełnione w wyniku wyłudzenia VAT-u. Zgodnie z polskim prawem cała odpowiedzialność spada na niewinnego polskiego przedsiębiorcę, który musi odpowiadać i regulować zobowiązania.


– Dzisiaj nie trzeba z bronią napadać na banki – wystarczy wpisywać w deklaracje nieistniejące transakcje handlowe, aby z tego powodu pobierać korzyści – mówi serwisowi eNewsroom Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Niestety, próby zmiany podatku idą powoli. W Polsce mali przedsiębiorcy są zmuszani do wchodzenia w system VAT-u i stosowania kas fiskalnych. Ten zakres stosowania podatku został absurdalnie rozszerzony – przez co spotęgowano przestępczość. Przepisy i interpretacje dotyczące samego podatku VAT liczą w Polsce około półtora miliona stron. W tak skomplikowanym i zagmatwanym systemie przestępczość podatkowa ma się bardzo dobrze. Bez wątpienia najlepszym sposobem na uszczelnienie systemu podatku VAT jest jego radykalne uproszczenie – puentuje Sadowski.


Źródło: eNewsroom

21.06.2021


Tagi: podatek vat