QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Ranking samorządowy: Zmiana wysokości dochodów własnych w 2020 roku

wykres


Największe ośrodki miejskie były głównymi ofiarami zmian sytuacji finansowej. W Lublinie czy Zielonej Górze spadek dochodów własnych w 2020 roku wyniósł około 10 proc. Jeszcze większe spadki zanotowały Grudziądz czy Sopot.


Rok 2020 był trudny dla wszystkich, włączając samorządy terytorialne. Pandemia COVID-19 zburzyła rutynę działania tak na poziomie zachowań indywidualnych mieszkańców, jak i na poziomie instytucji. Miała także wielkie znaczenie dla finansów samorządowych. Z jednej strony kryzys, będący skutkiem zamykania gospodarki z przyczyn sanitarno-epidemiologicznych, zmniejszył dochody budżetowe. Wynikało to nie tylko z niższych wpływów podatkowych płaconych przez firmy czy tracących część dochodów mieszkańców, ale także np. ze zmniejszenia wpływów ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej czy z presji przedsiębiorców na przyznawanie zwolnień z podatku od nieruchomości czy obniżania stawek czynszowych w lokalach komunalnych. Z drugiej strony rosły niektóre wydatki, np. związane z dezynfekcją ulic, budynków publicznych, dodatkowym wyposażeniem niezbędnym dla zdalnego nauczania czy zwiększonymi dopłatami do transportu publicznego.


Stworzyliśmy ranking chcąc przyjrzeć się, jak w ostatnim roku zmieniła się wielkość dochodów własnych samorządów. Jakie płyną z niego wnioski? Głównymi ofiarami zmian sytuacji finansowej były największe ośrodki miejskie. Spośród miast wojewódzkich wzrost dochodów własnych odnotowały tylko dwa, w tym tylko w jednym (w Opolu) był to wzrost znaczący. Natomiast w Lublinie czy Zielonej Górze spadek dochodów własnych wyniósł około 10 proc. Spadek o ponad 20 proc. zanotowały też dwa miasta powiatowe, siedem mniejszych miast i 15 gmin wiejskich.


Prezentując wyniki oddajemy głos zarówno samorządowcom z ośrodków, które odnotowały spadki i znajdują się na szczytach tabel w swoich kategoriach, jak i tym, które wybroniły się przed negatywnymi skutkami otaczającej nas rzeczywistości.


Autorami rankingu są prof. Paweł Swianiewicz oraz dr Julita Łukomska.


Więcej informacji: Zmiany dochodów własnych JST w 2020 roku - ranking


Źródło: Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota"

10.06.2021


Tagi: samorządy, dochody własne, ranking, raport