QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Cyfrowi seniorzy korzystają z bezpłatnych bankowych kont

wykres


Finanse Polaków stają się coraz bardziej cyfrowe. Coraz częściej przelewy robimy przez Internet, za zakupy płacimy kartą lub telefonem. Także seniorzy stają się coraz bardziej „cyfrowi”. Już trzy czwarte z nich dostaje pieniądze z ZUS przelewem na bankowe konto. To o wiele szybsze, tańsze i bezpieczniejsze, niż trzymanie gotówki w domu. Bankowe konta, na które Zakład przelewa pieniądze są dla seniorów całkowicie bezpłatne. Listę współpracujących a ZUS banków można znaleźć na stronie internetowej Zakładu.


We wrocławskim oddziale ZUS 83 proc. (2020 r.: 69 proc.) wszystkich wypłat to wypłaty na konto w banku, 17 proc. to przekazy pocztowe, w wałbrzyskim oddziale ZUS 82 proc. wypłat idzie na konta w banku, pozostałe 20 proc. pocztą, w legnickim oddziale ZUS 82 proc. (2020 r.: 76 proc.) wypłat płynie na konta pozostałe 18 proc. przynosi listonosz do domu.


Średnio do ponad 80 proc. Dolnoślązaków ZUS wysyła renty i emerytury bezpośrednio na bankowe konto.


- To sprawia, że ich pieniądze są zawsze na czas a senior przestaje być łatwym łupem dla oszustów wyłudzających pieniądze – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Emerytura przelewana na bankowe konto to nie tylko bezpieczeństwo dla pieniędzy seniorów, ale i ogromne oszczędności dla budżetu państwa – mówi Iwona Kowalska-Matis rzecznik regionalny ZUS na Dolnym Śląsku. – Za przekaz pocztowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zapłacić a przelanie emerytury, czy renty na rachunek w banku nie kosztuje nic – dodaje Kowalska-Matis.


Od kilkunastu lat wypłaty świadczeń z ZUS na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Emerytury i renty w formie bezgotówkowej najczęściej dostają mieszkańcy zachodniej i północno-zachodniej Polski.


Bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą również w kontekście pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje obrót bezgotówkowy z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów.


Według rzecznika Komendanta Głównego Policji insp. Mariusza Ciarki, na ubankowieniu zyskują przede wszystkim seniorzy, bo przelew emerytury zwiększa przede wszystkim ich bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne. Wypłata emerytur i rent na rachunek bankowy jest rozwiązaniem bezpiecznym. Ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych, jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. „Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa” – podkreśla rzecznik policji.


- Jest bezpieczniej, gdy nie trzymamy gotówki w domu. Również nie nosząc gotówki przy sobie, a płacąc w sklepie kartą zmniejszamy ryzyko, że ktoś nam te pieniądze ukradnie – przestrzega Rzecznik Komendanta Głównego.


Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych. Są to jednak tzw. przestępstwa stwierdzone, wprowadzone do systemu i odpowiednio opisane. Rzeczywista skala problemu, a także wartość strat mogą być znacznie wyższe.


- Oszuści wykorzystują łatwowierność, brak czujności, a także dobre serce i chęć pomocy. Osoby starsze i samotne dają się oszukać, bo łakną kontaktu z drugim człowiekiem, chcą czuć się potrzebne, a osoby podszywając się pod członków ich rodziny czy funkcjonariuszy policji, doskonale to wykorzystują. Oszuści uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób, grają na ich uczuciach i potrafią nimi manipulować. Przestępcy nie ustępują w bezprawnych działaniach nawet w czasie pandemii. Jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia – wyjaśnia insp. Mariusz Ciarka.


Osobom starszym trudniej jest zaufać instytucjom finansowym, stąd pośrednictwo ZUS w tym zakresie. Zakład jest dla klientów gwarantem dobrej i wiarygodnej oferty bankowej bez żadnych kruczków prawnych i od lat systematycznie promuje wśród swoich najstarszych klientów odbiór świadczeń na rachunek bankowy. Już w 2011 r. ogłoszony został pierwszy konkurs dla instytucji finansowych na promocję usług bankowych dla emerytów i rencistów. Obecnie rachunki bankowe dla seniorów oferuje, przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych m.in. Bank Pocztowy S.A, a także Banki Spółdzielcze zrzeszone w Banku Polskiej Spółdzielczości SA oraz SGB-Banku SA. Każdorazowo wymogiem konkursowym i przepustką do współpracy z ZUS była m.in. oferta otwarcia i prowadzenia rachunku za 0 zł, brak opłat za kartę oraz wpłaty i wypłaty w placówkach banku, czy darmowe przelewy.


Jednak, co niezwykle istotne, wskaźnik ubankowienia zdecydowanie rośnie u nowych świadczeniobiorców. W grupie 60-letnich kobiet jest to 83 proc. a w grupie 65-letnich mężczyzn – 78 proc.


Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

25.05.2021


Tagi: seniorzy, bezpłatne konta bankowe