QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Ile trzeba zarabiać, aby w Polsce należeć do klasy średniejKto powinien ponieść koszty zmian podatkowych, związanych z Polskim Ładem? Jeżeli zmiany uderzą w klasę średnią, będą niekorzystne dla całej gospodarki, utrudnią najmniej zamożnym wychodzenie z ubóstwa.


- Granica, od której zaczyna się klasa średnia jest niezwykle płynna, kontrowersyjna i trudna do zdefiniowania, w polskich warunkach są to dochody co najmniej 6-7 tys. zł netto miesięcznie mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS.


Kryterium dochodowe to osiąganie odpowiednio wysokiego dochodu osobistego w ciągu kolejnych dwóch-trzech lat, wyższego od średniego w kraju.


Jednak istotne jest też kryterium partycypacyjne, a jest to „odgrywanie z założenia aktywnej, pozytywnej i twórczej roli w krajowym życiu gospodarczym, społecznym, naukowym, politycznym czy artystycznym, a jednym z warunków spełnienia kryterium partycypacyjnego jest odpowiednia wiedza lub wykształcenie” – jak pisze B.Wyżnikiewicz swojej nowej książce „Dlaczego jedni są bogaci a inni nie”.


W dużym uproszczeniu można tez przyjmować, że do klasy średniej należą wszyscy podatnicy, którzy znaleźli się w najwyższym przedziale podatków. W 2006 r. najwyższy próg podatku dochodowego przekroczyło 266 467 podatników (1,12 proc), a w 2017 r. 863 648 podatników (3,45 proc.).


– Z badań, które prowadziłem wynika, że jest to już grono ok. 3 mln ludzi i powiększa się ono co roku – dodaje ekspert. – Państwo powinno dbać o klasę średnią, bo jej rozwój przeciwdziała także ubóstwu.Źródło: Marketnews24.pl

24.05.2021


Tagi: klasa średnia, zarobki