QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Obwodnica Suchowoli idzie do realizacji

wykres


GDDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Suchowoli w ciągu drogi krajowej nr 8, na odcinku łączącym Białystok z Augustowem. Jest to pierwsza umowa na realizację podpisana w województwie podlaskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Oprócz Suchowoli Program obejmuje także obwodnice Sztabina, Białobrzeg, Augustowa i Zambrowa.


Kontrakt na projekt i budowę

Obwodnica Suchowoli realizowana będzie w systemie Projektuj i buduj, co oznacza, że wykonawca (firma Budimex) ma zaprojektować, uzyskać wszystkie niezbędne decyzje administracyjne, a następnie wybudować 15-kilometrową trasę. Droga ma być gotowa w drugim kwartale 2025 roku. Wartość kontraktu to 249,14 mln zł. Jest to już 17 podpisana w tym roku umowa. Łączna długość zadań, na które podpisaliśmy umowy od stycznia br. wynosi 234,6 km, a ich wartość to blisko 6,8 mld zł.


Odetchnie Suchowola i… sześć innych miejscowości

Obwodnica będzie częścią drogi krajowej nr 8 i od strony wschodniej ominie Suchowolę oraz szereg mniejszych miejscowości, tj. Zagórze, Wysokie, Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne oraz Krzywą. Tym samym wyprowadzi z nich ruch tranzytowy, co znacząco poprawi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.


Obwodnica Suchowoli rozpocznie się około 12 kilometrów na południe od miasta, rondem zlokalizowanym pomiędzy miejscowościami Kumiała i Zagórze. Jej koniec, zlokalizowany dwa kilometry na północ od Suchowoli, stanowić będzie włączenie w istniejącą drogę krajową nr 8 na wysokości miejscowości Głęboczyzna i skrzyżowania z drogą gminną nr 103480B. Pozostałe ronda zlokalizowane zostaną na przecięciu z drogą wojewódzką nr 670 (Osowiec - Dąbrowa Białostocka - Nowy Dwór - granica państwa z Białorusią) oraz drogami powiatowymi DP1335B i DP1337B.


Mosty, estakady…

Obwodnica będzie drogą jednojezdniową, z pasami ruchu o szerokości 3,5 metra, dostosowaną do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.  W ramach obwodnicy Suchowoli powstanie pięć skrzyżowań, w tym cztery typu rondo, ponad 180-metrowa estakada, pięć mostów w ciągu drogi krajowej nr 8 oraz dwa w ciągu dodatkowych jezdni, które zostaną wybudowane w ramach tego zadania. Powstanie też dziewięć wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego.


Płynniej i bezpieczniej

Budowa obwodnicy Suchowoli ma kluczowe znaczenie dla poprawy przepustowości i płynności ruchu tranzytowego w ciągu DK8. Jej powstanie wpłynie także na poprawę bezpieczeństwa w korytarzu istniejącej drogi krajowej nr 8, m.in. dzięki odseparowaniu ruchu lokalnego (w tym pojazdów rolniczych) od tranzytowego.


Źródło: GDDKiA

14.05.2021


Tagi: obwodnica Suchowoli