QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Warning: file_put_contents(/www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/tmp/news/tmp_f586bedf22cf8602cc09b57b7df7d4a6): failed to open stream: Disk quota exceeded in /www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/modules/News/action.detail.php on line 196

Magazynów buduje się najwięcej w historii. Większość z nich jest już wynajęta

wykres


Rynek magazynowy w Polsce od lat miał się dobrze, ale pandemia jeszcze przyspieszyła jego rozwój. Ilość powierzchni w budowie jest obecnie najwyższa w historii i wynosi ponad 2,5 mln mkw. nowoczesnych magazynów, z czego niemal trzy czwarte jest już zabezpieczone umowami najmu – wynika z najnowszego raportu CBRE.


W pierwszym kwartale 2021 roku znacząco wzrosła także powierzchnia magazynowa oddana do użytku. Osiągnęła poziom 766 tys. mkw., czyli o 79% więcej w porównaniu rok do roku i 159% więcej niż w ostatnim kwartale zeszłego roku. W efekcie nowoczesna powierzchnia magazynowa w Polsce wynosi aż 21,3 mln mkw.


- Pandemia rozgrzała rynek magazynowy, którego tempo rozwoju jeszcze przyspiesza. Potrzeba zabezpieczania łańcuchów dostaw i ich usprawniania oraz większy nacisk na rynek e-commerce mocno uwypukliły się w pandemii. Dodatkowo, nowe magazyny, dzięki wykorzystywaniu najnowszych technologii i coraz większej koncentracji na ochronie środowiska, idealnie wpisują się w obecne potrzeby. Buduje się bardzo dużo i większość nowych projektów szybko znajduje najemców. Powierzchnia oddana do użytku tylko w pierwszym kwartale br. stanowi ponad jedną trzecią całej podaży w 2020 roku. To pozwala przewidywać, że zamkniemy 2021 rok z rekordowym wynikiem – mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.


Magazyny rosną w oczach

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej po pierwszym kwartale 2021 roku wynosi 21,3 mln mkw. W budowie jest ponad 2,5 mln mkw. Znaczna część tej powstającej przestrzeni, bo 1,2 mln mkw., to budowy rozpoczęte w tym roku. Najwięcej buduje się w Wielkopolsce – 431 tys. mkw. powierzchni oraz w województwie łódzkim – 411 tys. mkw. i śląskim – 353 tys. mkw.


Zainteresowanie niemal historyczne

W pierwszym kwartale 2021 roku popyt na rynku magazynowym wyniósł 1,63 mln mkw. To najwyższy w historii wynik odnotowany na początku roku i jeden z najwyższych kwartalnych wyników.


Większość z tego popytu stanowiły nowe umowy, ekspansje i umowy BTS, a odnowienia zajęły 30% popytu na magazyny. Największą transakcją najmu była umowa na 109 tys. mkw. przestrzeni magazynowej w Panattoni BTS Poznań.


Niewiele pustostanów

Tak duże zainteresowanie magazynami pozwala utrzymywać niski poziom pustostanów. Wynosi on obecnie 6,5%. W porównaniu rok do roku oznacza to spadek niewynajętej przestrzeni o 0,6 pp. Czynsze bazowe za wynajem powierzchni magazynowej w pierwszym kwartale br. nie uległy zmianie i pozostają na stabilnym poziomie 4-5,2 euro za mkw. za miesiąc w Warszawie oraz 2,7-3,9 euro za mkw. za miesiąc w pozostałych regionach kraju. Poziom zachęt i okresy bezczynszowe pozostały bez zmian.Źródło: CBRE

12.05.2021


Tagi: rynek magazynowy