QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

MarketBeat. Rynek biurowy w Warszawie - I kw. 2021 roku

wykres


Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosły ponad 6 milionów mkw., dzięki czemu rynek biurowy osiągnął porównywalną skalę do Barcelony czy Wiednia – wynika z podsumowania pierwszego kwartału na warszawskim rynku powierzchni biurowych opublikowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield.


Ożywienie polskiej gospodarki spodziewane w II kwartale 2021 roku


W 2020 roku pandemia koronawirusa doprowadziła do pierwszej od 30 lat recesji w Polsce, a PKB naszego kraju skurczyło się o ok. 3,7%. Według prognoz Moody’s niekorzystne skutki kolejnej fali pandemii wywarły negatywny wpływ na gospodarkę również w I kwartale 2021 roku. Niemniej jednak już w II kwartale 2021 spodziewane jest jej ożywienie, a według wstępnych szacunków wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie około 4,5% - mówi Katarzyna Lipka, Head of Consulting & Research, Cushman & Wakefield.


Pandemia miała również wpływ na rynek pracy - stopa bezrobocia pod koniec 2020 roku wyniosła 6,4%, co oznacza wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu do roku poprzedniego. Niemniej jednak już w czwartym kwartale spodziewać się można spadku stopy bezrobocia o ok. 1,0 pp., a trend spadkowy będzie również widoczny w kolejnym roku.


Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły 6 mln mkw.


Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosły ponad 6 milionów mkw., dzięki czemu rynek biurowy osiągnął porównywalną skalę do Barcelony czy Wiednia. W ostatnim kwartale w Warszawie do użytku oddano ponad 167 100 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co stanowi blisko 50% całkowitej powierzchni planowanej na 2021 rok. Do największych projektów, które uzyskały pozwolenie na użytkowanie, możemy zaliczyć: Skyliner (Karimpol – 48 500 mkw.), Generation Park Y (Skanska Property Poland – 44 200 mkw.) oraz pierwsza faza projektu Forest (HB Reavis – 18 500 mkw.).


Obecnie w Warszawie w budowie znajduje się blisko 405 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej planowanej do oddania w latach 2021-2022. Według szacunków Cushman & Wakefield w 2021 roku ukończonych zostanie blisko 320 000 mkw., natomiast w 2022 roku – ok. 230 000 mkw.


Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemiczną i mniejszą aktywność najemców spodziewamy się ograniczenia liczby nowych projektów, których termin oddania do użytku przewidziany jest na lata 2023-2024. Może to doprowadzić do wystąpienia efektu luki podażowej w tym okresie – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Cushman & Wakefield.


Kulminacja nowej podaży doprowadziła do wzrostu dostępności powierzchni biurowej


Od drugiego kwartału 2020 roku wskaźnik powierzchni niewynajętej jest na ścieżce wzrostu. Przy ograniczonej aktywności najemców w ostatnich kwartałach i kumulacji nowej podaży dostarczonej na rynek w ostatnich trzech miesiącach, wskaźnik powierzchni niewynajętej znalazł się na poziomie 11,4%, co oznacza wzrost dostępności o 1,6 pp. w ujęciu kwartalnym oraz o 4,0 pp rok do roku.


Wysoki wskaźnik powierzchni niewynajętej przekłada się na dostępność powierzchni na poziomie 691 600 mkw. Dodatkowo, poziom wynajęcia projektów oddanych do użytku w pierwszym kwartale wyniósł ponad 50% i w kolejnych kwartałach spodziewać się można dalszej kompresji dostępnej powierzchni w tych budynkach.


Od początku pandemii można zaobserwować także zwiększoną liczbę ofert podnajmów na warszawskim rynku biurowym. Według szacunków w pierwszym kwartale 2021 roku całkowita powierzchnia oferowanych podnajmów wyniosła ponad 138 000 mkw., co jest wielkością o 30 000 mkw. wyższą niż w IV kwartale 2020.


Aktywność najemców utrzymuje trend spadkowy od początku trwania pandemii


W pierwszym kwartale 2021 roku najemcy zawarli umowy o łącznej powierzchni 109 300 mkw. Całkowita aktywność najemców była niższa o 21% w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku. Popyt netto (nowe umowy + ekspansje) w pierwszym kwartale 2021 roku odpowiadał za ok. 70% wszystkich umów zawartych w pierwszym kwartale i był zbliżony do poziomu zarejestrowanego w analogicznym okresie w ubiegłym roku.


Stawki czynszów nie uległy zmianie w stosunku do ubiegłego


Po korekcie stawek czynszu w ostatnich dwunastu miesiącach, stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe wyniosły 23.00 – 25.00 EUR/ mkw./ miesiąc w strefie Centrum oraz 13.50 – 16.50 EUR/ mkw./ miesiąc w strefie Poza Centrum.


W kolejnych kwartałach spodziewamy się dalszej stabilizacji czynszów bazowych, na który wpływać będzie stopniowa poprawa sytuacji pandemicznej oraz rosnąca aktywność najemców aktywnych na rynku – dodaje Jan Szulborski.


Więcej informacji w raporcie: MarketBeat. Rynek biurowy w Warszawie - I kw. 2021 roku


Źródło: Cushman & Wakefield

11.05.2021


Tagi: warszawski rynek biurowy, raport

BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...