QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Ograniczenia podażowe i rosnąca presja inflacyjna w polskim przetwórstwie

wykres


Wskaźnik PMI w polskim przetwórstwie obniżył się w kwietniu do 53,7 pkt. z 54,3 pkt. w marcu. Ubiegły miesiąc przyniósł rekordowy wzrost zaległości produkcyjnych, co wynikało z niedoborów surowców oraz pracowników (absencje związane z COVID-19). W efekcie produkcja wzrosła tylko nieznacznie, natomiast spadały zapasy wyrobów gotowych.


Wzrost nowych zamówień wynikał przede wszystkim ze wzrostu popytu zagranicznego, natomiast sprzedaż krajowa była słabsza. Wąskie gardła po stronie podaży przekładają się na presję inflacyjną. Ankietowani managerowie logistyki raportowali rekordowy wzrost kosztów produkcji oraz cen wyrobów gotowych. Blisko 80% firm wskazywało na wzrost cen materiałów w stosunku do marca. Prognozujemy, że ceny producentów (PPI) wzrosły w kwietniu o ok. 5% r/r.


wykres


Barierą dla dalszego wzrostu produkcji pozostają przede wszystkim ograniczenia podażowe, a nie brak wystarczającego popytu. Dużym, chociaż najprawdopodobniej przejściowym, problemem są zakłócenia w łańcuchach dostaw. Z danych IHS Markit wynika, że ok. 44% ankietowanych przetwórców raportowało większe opóźnienia w dostawach niż w poprzednim miesiącu. Co więcej, problemy z dostawami zgłaszał większy odsetek firm niż podczas pierwszego lockdownu wiosną ubiegłego roku. Prognozy managerów logistyki na najbliższe 12 miesięcy pozostają pozytywne, jednak optymizm obniżył się do najniższego poziomu od listopada ubiegłego roku. Powodem były obawy związane z potencjalnym utrzymywaniem się problemów z dostawami.


Pomimo obniżenia się indeksu w ubiegłym miesiącu należy pamiętać, że kwietniowy odczyt był drugim najwyższym wynikiem od czerwca 2018 r., a średnia historyczna indeksu od jego powstania w połowie 1998 r. wynosi 50,4 pkt. Trzeci miesiąc z rzędu odnotowano wzrost produkcji, a zatrudnienie zwiększyło się ósmy miesiąc z rzędu. O ile problemy z dostawami surowców są najprawdopodobniej przejściowe, to braki pracowników od dłuższego czasu są barierą rozwoju polskiego przemysłu, a pandemia nie zmieniła znacząco obrazu sytuacji. Należy się liczyć z utrzymującą się presją płacową, która będzie czynnikiem podnoszącym koszty działalności firm przemysłowych. W warunkach solidnego popytu wyższe koszty będą przerzucane na ceny wyrobów gotowych.


Źródło: Bank Pekao S.A.

04.05.2021


Tagi: gospodarka, przemysł, przetwórstwo


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...