QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Wąskie gardła blokują przemysł i napędzają ceny

wykres


Indeks PMI dla krajowego przetwórstwa w kwietniu spadł do 53,7 pkt. (z 54,3 pkt. w marcu; poniżej oczekiwań). Pomimo spadku, poziom indeksu jest drugim najwyższym od połowy 2018, co pokazuje nieprzerwanie dobrą kondycję krajowego przetwórstwa przemysłowego.


W strukturze badania na pierwszy plan wysuwają się czynniki podażowe – niedobory komponentów produkcyjnych, zatory transportowe, rosnące koszty, a także braki pracowników, które doprowadziły do rekordowej kumulacji zaległości produkcyjnych. W dalszym ciągu wydłużał się czas dostaw, który „sztucznie” podbija indeks. Główną barierą ograniczającą terminową dostępność komponentów są wg badanych firm wąskie gardła w transporcie, których natężenie jest obecnie większe, niż podczas pierwszego lockdownu.


W obliczu ograniczeń podażowych w kwietniu produkcja zwiększyła się wg PMI marginalnie. W konsekwencji, by zaspokoić popyt, firmy wyprzedawały zapasy. Aby móc zwiększać produkcję w kolejnych miesiącach ankietowane przedsiębiorstwa zwiększały zatrudnienie (wg PMI jego wzrost był w kwietniu najszybszy od czerwca 2018) i próbowały rozbudować zapasy półproduktów.


Kwiecień przyniósł najsilniejszy od ponad 7 lat wzrost nowych zamówień eksportowych i osłabienie popytu na rynku krajowym. Łącznie wolumen zamówień zwiększył się tylko nieznacznie. Silny popyt z zagranicy pokazuje, że ograniczenia podażowe, z którymi mierzą się przetwórcy w całej Europie, jak na razie nie blokuje zamówień u krajowych wytwórców funkcjonujących w ramach globalnych sieci produkcyjnych.


Konsekwencją silnego popytu i ograniczonej podaży jest wzrost cen. 78% badanych firm zaraportowało wzrost kosztów, a inflacja kosztowa była w kwietniu najwyższa w historii badania. Wzrost kosztów przełożył się na rekordowe podwyżki cen wyrobów gotowych.


Wskazania PMI są zgodne z obrazem koniunktury w przetwórstwie kreślonym przez inne badania, m.in. GUS. Rekordowy odsetek firm wskazuje na barierę, w postaci niedoboru surowców, materiałów i półfabrykatów z przyczyn pozafinansowych. Niedobory te najmocniej dotykają producentów mebli, komputerów i wyrobów elektronicznych i optycznych, producentów wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, wyrobów z drewna i korka, sprzętu transportowego i metalowych wyrobów gotowych.


PMI wpisuje się w nasze oczekiwania dalszego narastania presji cenowej w inflacji PPI i CPI, a także niższego niż mogłoby się wydawać na podstawie siły popytu i efektów bazy wzrostu produkcji przemysłowej.


Źródło: PKO Bank Polski

04.05.2021


Tagi: gospodarka, inflacja, cel NBP


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...