QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Inflacja żegna się z celem NBP

wykres


Inflacja CPI kontynuuje rajd w górę. Według wstępnych danych w kwietniu wzrosła do 4,3% r/r (PKO: 4,1% r/r, kons.: 4,0% r/r). Inflację podbijały ceny paliw i żywności, które w ciągu miesiąca rosły silniej od naszych założeń. Wzrost inflacji CPI wynika też z efektu niskiej bazy statystycznej z okresu ubiegłorocznego lockdownu, który najwyraźniej widać w cenach paliw.


Ceny paliw wrosły w ciągu miesiąca o 3,6%, a za sprawą niskiej bazy statystycznej ich roczna dynamika została podbita do 28,1% r/r z 7,6% r/r w marcu i była najwyższa od lipca 2000. Dane za maj prawdopodobnie pokażą tu jeszcze silniejsze wzrosty, a efekty bazowe będą zanikały dopiero w drugiej połowie roku. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych zwiększyły się w ciągu miesiąca o 1,0%, a ich roczne tempo wzrostu wyniosło 1,2% wobec 0,5% r/r w marcu. Sytuacja na światowych rynkach rolnych zapowiada, że następne miesiące przyniosą dalsze wzrosty cen żywności.


Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, spadła wg naszego szacunku w okolice 3,6-3,7% r/r z 3,9% r/r przed miesiącem. Szczegółowe dane pozwalające ustalić przyczyny tego spadku zostaną opublikowane w połowie miesiąca, prawdopodobnie przynajmniej częściowo zadziałały tu efekty bazy w kosztach użytkowania mieszkania.


Inflacja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i w maju może wynieść ok. 4,5% r/r, podbijana m.in. przez podwyżkę cen gazu oraz dalsze wzrosty rocznej dynamiki cen paliw. W 2021 musimy przyzwyczaić się do podwyższonej inflacji, która na długi czas wypadła z pasma odchyleń od celu NBP. Nasz średnioroczny szacunek inflacji CPI na poziomie 3,5% stał się ponownie konserwatywny i podnosimy go do 4,0%.


Podwyższona inflacja prawdopodobnie nie będzie miała wpływu na działania RPP, która, m.in. na podstawie ostatniej projekcji, zakłada że wzrost inflacji jest tymczasowy i wynika z czynników egzogenicznych. Chociaż w najbliższych miesiącach inflacja bazowa pozostanie wg nas w trendzie spadkowym, to łączny kształt procesów inflacyjnych i tak może rodzić problemy komunikacyjne dla NBP i możliwe jest nasilenie oczekiwań rynkowych na podwyżki stóp.


Źródło: PKO Bank Polski

30.04.2021


Tagi: gospodarka, inflacja, cel NBP


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...