QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

TBS Wrocław wybuduje 301 mieszkań na wynajem w Leśnicy

wykres


To będzie jedna z największych inwestycji TBS Wrocław w ostatnich latach. W Leśnicy powstanie 301 mieszkań na wynajem. Spółka ogłosiła przetarg na wykonawcę, który wybuduje osiedle w tej części Wrocławia.


Osiedle o nazwie Leśnica IX powstanie na działce położonej między ulicami: Marszowicką, Dolnobrzeską, Błońską i Uraską, w sąsiedztwie istniejących budynków TBS Wrocław. W 12 nowych budynkach znajdzie się 301 mieszkań na wynajem o powierzchni użytkowej ok. 14,9 tys. m.kw. i 10 lokali usługowych o powierzchni użytkowej ok. 669 m.kw.


- Firma, która podejmie się realizacji projektu, będzie miała 2 lata na wykonanie prac, a ich zakończenie przewidziano w 2023 roku. Co ważne, wszystkie budynki powstaną w jednym czasie, bo budowa nie będzie etapowana – wyjaśnia Marcin Kij, prezes zarządu TBS Wrocław.


W projektowaniu osiedla TBS Wrocław sięgnął po nowoczesne rozwiązania sprzyjające środowisku naturalnemu. Każdy z 12 budynków będzie wyposażony w niezależną instalację fotowoltaiczną. Energia elektryczna pozyskana w ten sposób posłuży do zasilania oświetlenia części wspólnych, bram wejściowych, wózkowni i pomieszczeń technicznych w budynkach. Jak podkreśla prezes zarządu TBS Wrocław Marcin Kij: - Dzięki odnawialnym źródłom energii koszty energii elektrycznej wykorzystanej do zasilania części administracyjnej budynków zostaną zbilansowane niemal do zera. Natomiast koszty zastosowania instalacji fotowoltaicznej na tym osiedlu powinny zwrócić się za kilka lat, a oszczędności z tego tytułu pozwolą na utrzymanie cen najmu na poziomie dogodnym dla najemców.


W ramach inwestycji, TBS wybuduje sieć służącą do retencji wód odpadowych na własnym terenie i wyremontuje rów melioracyjny, który odprowadza wody opadowe przez pobliski Park Leśnicki do rzeki Bystrzycy. W ten sposób woda deszczowa będzie zatrzymywana pod powierzchnią osiedla Leśnica IX i stopniowo odprowadzana do rzeki. To pozwoli uchronić Park Leśnicki przed podtopieniami np. po ulewach, bo dziś spływa do niego woda z terenów niezagospodarowanych, a jej ilość jest często zbyt duża jak na możliwości istniejącej w nim infrastruktury melioracyjnej. Rów melioracyjny w Parku Leśnickim zostanie oczyszczony i wzmocniony, wyremontowane zostaną też przepusty i mała architektura.


Innowacyjne rozwiązania na nowym osiedlu TBS Wrocław w Leśnicy pojawią się też pod ziemią. Spółka przewidziała miejsce na dodatkowe instalacje podziemne, które w przyszłości ułatwią zainstalowanie np. ładowarek elektrycznych do samochodów.


Osiedle zatopione w zieleni

Nowe osiedle TBS Wrocław w Leśnicy będzie kameralne, bo wszystkie budynki będą miały 3 kondygnacje. Taka forma zabudowy wkomponuje się w otoczenie, bo osiedle powstanie w zielonym sąsiedztwie Parku Leśnickiego i Lasu Mokrzańskiego. Ponadto, wykonawca posadzi na osiedlu 259 drzew oraz 4883 krzewy.


Projekt urządzenia zieleni na osiedlu Leśnica IX przygotowali specjaliści w zakresie dendrologii. Sięgnęli po nietypowe rozwiązania, aby stworzyć dla mieszkańców przyjemne miejsce do życia.


- Fragmenty zieleni na parkingach zaprojektowano jako zagajniki z gęsto posadzonych drzew, które będą tworzyły efekt plastra lasu. Powstaną też zagajniki bukowe, bo ten gatunek drzew świetnie rośnie w dużym zagęszczeniu, na wilgotnym i gliniastym podłożu. Tego typu „lasy w doniczce” powinny dawać mieszkańcom osiedla Leśnica IX sporo cienia i komfortowe warunki odpoczynku – wyjaśnia Joanna Ways, architekt krajobrazu i specjalistka ds. zieleni z firmy „Zieleń Wokół Nas”, która pracowała nad urządzeniem zieleni na nowym osiedlu TBS Wrocław.


Kolejnym ciekawym rozwiązaniem w zakresie zieleni na nowym osiedlu TBS Wrocław w Leśnicy będą przydomowe ogródki. Jak tłumacz Joanna Ways:- Przy budynkach mieszkaniowych wielorodzinnych przewidziano niewielkie ogródki, dostępne przy mieszkaniach na parterze. To prospołeczny i proekologiczny pomysł, który wydziela zaprojektowanymi nasadzeniami drzew i krzewów fragmenty przestrzeni publicznej i półprywatnej, co sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i kameralności.


Dzięki tej inwestycji, nowa zieleń pojawi się również na innych terenach TBS Wrocław w Leśnicy: wykonawca posadzi tam 50 drzew i 300 m.kw. krzewów. Ich gatunki zostaną wybrane w taki sposób, aby dopasować je do panujących w tej okolicy szczególnych warunków siedliskowych.


Z roku na rok przybywa mieszkań na wynajem TBS Wrocław

Budowa osiedla Leśnica IX to kolejna duża inwestycja mieszkaniowa TBS Wrocław. W 2020 r. Spółka przekazała wrocławianom 270 nowych mieszkań na wynajem.


W styczniu zeszłego roku mieszkańcy wprowadzili się do budynku na osiedlu modelowym Nowe Żerniki, w którym powstało 117 mieszkań, z czego 57 dla seniorów i zaprojektowanych z myślą o ich potrzebach. Warto dodać, że ten budynek pełni kilka funkcji. Są w nim nie tylko mieszkania, ale też lokale na parterze tworzące serwis opiekuńczy. W jednym z nich we wrześniu ub.r. otwarto przedszkole dla 70 dzieci. W kolejnym lokalu działa punkt opieki dziennej, w którym odbywają się m.in. zajęcia aktywizujące seniorów.


Z kolei w lipcu ub.r. Spółka oddała do użytku 153 mieszkania na wynajem w budynkach przy ul. Afgańskiej na Brochowie. Te budynki uzupełniły lukę w zabudowie tej części Brochowa.


- Budowa osiedla Leśnica IX będzie jedną z największych inwestycji TBS Wrocław w ostatnich latach. To ambitny projekt, sięgamy w nim po rozwiązania proekologiczne, zgodne z najnowszymi trendami. Wiemy, że mieszkania na wynajem w TBS Wrocław cieszą się dużym zainteresowaniem i to nie zmienia się od lat. Dlatego krok po kroku budujemy kolejne mieszkania, aby odpowiedzieć na rosnące potrzeby mieszkańców Wrocławia - wyjaśnia Marcin Kij, prezes zarządu TBS Wrocław.


Źródło: TBS Wrocław

22.04.2021


Tagi: osiedle, Leśnica, Wrocław