QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Mieszany obraz inwestycji na początku roku

wykres


Słabości budownictwa towarzyszą dość dobre sygnały dotyczące inwestycji w maszyny i urządzenia. Inwestycje w I kwartale będą prawdopodobnie wciąż na minusie.


Myślenie ekonomistów o wpływie pandemii i recesji na inwestycje ewoluowało. Na początku dominowały bardzo pesymistyczne prognozy głębokiej depresji w tej kategorii i powolnego otoczenia. Faktyczne zachowanie inwestycji w II połowie zeszłego roku sugerowało ich znacznie szybsze odbicie (pisaliśmy o tym w kontekście globalnym w jednym z naszych raportów). W dzisiejszym tekście postanowiliśmy przyjrzeć się kondycji inwestycji w polskiej gospodarce widzianej przez pryzmat danych miesięcznych.


wykres


Na temat inwestycji budowlanych powiedziano już sporo i tutaj na początku roku nie ma dobrych wieści. Wg naszych szacunków, uwzględniających prognozowany wynik marca, produkcja budowlano-montażowa spadnie w I kwartale o ok. 13% r/r, co powinno przełożyć się na analogiczną dynamikę nakładów na budynki i budowle. Hamowanie budownictwa jest procesem rozkręcającym się od wielu miesięcy i, jak warto przypomnieć, nie było ono natychmiastowym i bezpośrednim skutkiem lockdownu. Większość innych form aktywności inwestycyjnej przebiegała w zeszłym roku wg innej ścieżki, z tąpnięciem wiosną i odbiciem w kolejnych miesiącach. Wiosną tego roku pojawiają się tam zatem efekty bazowe windujące dynamiki r/r.


Rejestracje samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych (te ostatnie dwie kategorie uwieczniliśmy na wykresach powyżej) podwoiły się zatem w marcu lub są temu bliskie. Odbicie to w praktyce wyrównuje straty z poprzedniego roku – wielkość rejestracji jest wyższa o 8-20% niż dwa lata wcześniej. W I kwartale b.r. rejestracje samochodów ciężarowych spadły o 2% względem 2019, rejestracje samochodów dostawczych – wzrosły o 5,4%. Jest to oczywiście wycinek inwestycji przedsiębiorstw, konkretniej, nakładów na środki transportu. Wskazuje to jednak na brak trwałego efektu pandemii. Przypadek nakładów na pozostałe maszyny i urządzenia jest mniej oczywisty, natomiast wyniki produkcji dóbr inwestycyjnych są w ostatnich miesiącach dość optymistyczne i zarówno w IV, jak i w I kwartale ich produkcja znajdowała się na plusie r/r (wobec spadku o 30% r/r w II kwartale 2020 r.). Podobnych wniosków dostarczają dane ZPL dotyczące leasingu – w ich świetle finansowanie inwestycji w maszyny i urządzenia było na przełomie roku nieznacznie wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.


wykres


Wstępna analiza nakładów inwestycyjnych w podziale na poszczególne rodzaje majątku trwałego sugeruje, że inwestycje w I kwartale b.r. w dalszym ciągu spadały, a przedział prognoz to 4-6% r/r. Po danych marcowych będziemy w stanie powiedzieć więcej na temat wyniku inwestycji w I kwartale. Perspektywy inwestycji są obecnie kształtowane wciąż przez infrastrukturalną dziurę, niepewność w sektorze przedsiębiorstw oraz rozbieżne trajektorie sektorów.


Źródło: Bank Pekao S.A.

08.04.2021


Tagi: gospodarka, inwestycje


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...