QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Kurs złotego już nie przeszkadza Radzie

wykres


RPP nie wprowadziła zmian w parametrach polityki pieniężnej – stopach procentowych (stopa referencyjna: 0,10%), programie QE i kredycie wekslowym. Poziom głównej stopy procentowej pozostaje ciągle najniższy w naszym regionie. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami.


Tekst komunikatu został lekko zmodyfikowany w obszarze oceny sytuacji gospodarczej wobec tego przedstawionego przed miesiącem. W szczególności RPP złagodziła zapisy dotyczące złotego, zastępując ocenę, że tempo ożywienia ogranicza „brak wyraźnej reakcji kursu na kryzys i poluzowanie polityki pieniężnej” stwierdzeniem, że „tempo ożywienia gospodarczego w kraju będzie także uzależnione od dalszego kształtowania się kursu złotego”. W naszej ocenie oznacza to, że bieżący poziom kursu walutowego znajduje się w strefie komfortu NBP, a nieco większą wagę RPP może teraz przywiązywać do przebiegu procesów inflacyjnych. Pojawiająca się w komunikacie wyliczanka argumentów mających uzasadnić, że wzrost inflacji jest przejściowy sygnalizuje jednak, że podwyższony poziom inflacji, jaki zobaczymy już niebawem będzie „wzięty na przeczekanie”.


Uzupełnieniem dzisiejszego komunikatu będzie zaplanowana na piątek (godz. 15.00) konferencja prasowa Prezesa NBP. Podczas konferencji uwagę przyciągną zapewne ponownie kwestie związane z potencjalnym zaangażowaniem NBP w proces konwersji kredytów walutowych i elastyczność programu skupu papierów wartościowych.


Nasz bazowy scenariusz dla krajowej polityki pieniężnej pozostaje bez zmian. Nadal uważamy, że stopy procentowe NBP pozostaną stabilne nawet do końca 2022. W swojej retoryce zarówno RPP, jak i Prezes A.Glapiński coraz częściej odnoszą się do EBC i Fed, co wskazuje na uzależnianie decyzji polskich władz monetarnych od parametrów polityki pieniężnej w najważniejszych gospodarkach (a te naszym zdaniem pozostaną bez zmian przez wiele kwartałów). Podwyżki stóp NBP, przy utrzymywaniu ultra łagodnej polityki pieniężnej głównych banków centralnych, rodziłyby ryzyko aprecjacji złotego, co w ocenie NBP mogłoby podkopywać konkurencyjność gospodarki i post-pandemiczne ożywienie. Naszym zdaniem prawdopodobieństwo podwyżek stóp będzie wyraźnie powyżej zera dopiero w 2h22. Pierwszym sygnałem normalizacji polityki pieniężnej mogą być jednak nie podwyżki stóp, lecz zmiany w programie skupu aktywów.


Źródło: PKO Bank Polski

31.03.2021


Tagi: gospodarka, stopy procentowe, RPP


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...