QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Wybór odpowiedniego zbiornika na deszczówkę

wykres


Za tym, aby zacząć odzyskiwać wodę deszczową i korzystać z niej na przykład podczas podlewania ogródka przemawiają dwa istotne argumenty. Pierwszy z nich jest związany z ekologią, ponieważ dzięki temu można lepiej wykorzystać wodę, której w wielu miejscach na świecie jest coraz mniej. Dla osób ceniących sobie praktyczne i oszczędne rozwiązania ważniejsze jednak jest to, że dzięki zbiornikom na deszczówkę można obniżyć rachunki za wodę.


1. Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?

2. Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

3. Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny

4. Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?


Zanim jednak zdecydujesz się na zakup dużego zbiornika na wodę deszczową, sprawdź jaki model wybrać, aby spełnił swoje zadanie. Poniżej znajdziesz zalety i wady takiego rozwiązania oraz dowiesz się, jak prawidłowo dobrać wielkość zbiornika w zależności od tego, do czego chcesz wykorzystywać wodę zebraną podczas opadów.


Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?


Zużycie wody w polskich gospodarstwach domowych jest naprawdę duże, na co wpływają między innymi częste uruchamianie pralki, spłukiwanie toalety, korzystanie ze zmywarki oraz podlewanie kwiatów i trawników. W dodatku wymienione zastosowania nie uwzględniają celów spożywczych. Skoro więc można ograniczyć zużycie wody bieżącej (a przy okazji zaoszczędzić na rachunkach), to warto skorzystać z tego rozwiązania. Przede wszystkim trzeba zacząć od prawidłowego dobrania zbiornika na wodę deszczową. Zanim jednak zaczniesz wybierać pomiędzy zbiornikami podziemnymi a naziemnymi, musisz określić optymalną wielkość. W tym celu wystarczy zdobyć trzy informacje. Pierwsza z nich dotyczy średniej wartości opadów, jakie występują w rejonie. Następnie należy obliczyć efektywną powierzchnię dachu. Ostatnią informacją, która jest potrzebna do obliczenia wielkości zbiornika na deszczówkę, jest współczynnik materiałowy pokrycia dachu (przykładowo dla dachówek ceramicznych wynosi on 0,9 a dla dachówek betonowych 0,8).


W internecie można znaleźć specjalne kalkulatory, które ułatwią dalsze obliczenia. Wystarczy w nich podać wspomniane informacje oraz liczbę domowników, a będzie można uzyskać szacunkową pojemność zbiornika, który najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Nie trzeba jednak tego dokładnie obliczać, ponieważ nawet niewielki zbiornik na deszczówkę zawsze przełoży się na jakieś oszczędności, zwłaszcza jeżeli będzie się z niego regularnie korzystało do podlewania ogródka.


Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?


Jeżeli chodzi o najlepszy rodzaj zbiornika, producenci oferują rozwiązania naziemne oraz podziemne. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dobrze przemyśleć taki zakup:

  • Zbiorniki podziemne - najczęściej dostępne o pojemności przekraczającej 2000 litrów. W przypadku tego rozwiązania niezbędne jest przeprowadzenie prac związanych ze wkopaniem zbiorników, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zebraną wodę można wykorzystać również do prania lub spłukiwania toalety (wymaga to jednak dokupienia specjalnego systemu).
  • Zbiorniki naziemne - najczęściej spotykane zbiorniki o niewielkiej pojemności (zazwyczaj wynosi ona około 1000 litrów). Świetnie nadają się do zbierania wody deszczowej z rynien, którą następnie można wykorzystać w ogrodzie. Wbrew pozorom taki zbiornik wcale nie musi zepsuć wyglądu ogrodu, ponieważ nowoczesny zbiornik na deszczówkę dostępny jest w różnych wariantach i kolorach, więc można go dopasować do pozostałych elementów.

Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny


Największą zaletą wody ze zbiornika jest to, że można z niej korzystać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że będzie ona zanieczyszczona przez zabrudzenia znajdujące się na dachu oraz bezpośrednio w rynnach. Tym samym taka woda nie powinna być stosowana w domu bez uprzedniego przefiltrowania. Obecnie dostawcy zbiorników często mają w ofercie instalacje lub specjalne systemy filtrujące, które rozwiązują ten problem. Należy tylko pamiętać, aby zbiornik wykorzystywany do przechowywania deszczówki był wykonany z tworzywa sztucznego. Metalowe zbiorniki mogą korodować ze względu na kwaśny odczyn wody deszczowej.


Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?


Zakup zbiornika na deszczówkę to tylko pierwsza z kilku rzeczy, o których trzeba pomyśleć, jeżeli chce się korzystać z darmowej wody. Konieczne będzie również wkopanie go lub ustawienie w odpowiednim miejscu (w zależności od wybranego rodzaju) i zastosowanie filtrów. Warto to jednak zrobić, ponieważ przełoży się to na oszczędności. Przy prawidłowo dobranym zbiorniku oraz instalacji koszt inwestycji zwraca się po około 8-10 latach. Pomijając jednak zysk związany z mniejszym zużyciem wody bieżącej, używanie deszczówki to świetny sposób na to, aby przyczynić się do ograniczenia marnowania wody. W końcu wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach będzie to coraz większym problemem. Warto więc już teraz zacząć działać w sposób ekologiczny.


Źródło: materiały prasowe

29.03.2021


Tagi: zbiornik na deszczówkę


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...