Cud nad Wisłą - gdzie się podziali polscy bezrobotni?

W styczniu 2021 stopę bezrobocia zharmonizowanego w Polsce spadła do najniższego poziomu w UE (3,1%). Tym samym Polska zamknęła symboliczną klamrą okres ostatnich 19 lat, który rozpoczynała aspirując do członkostwa w UE z najwyższym poziomem bezrobocia spośród wszystkich obecnych państw Wspólnoty.
Pozytywną wymowę spadku bezrobocia zwiększa to, że nastąpił on pomimo wzrostu podaży pracy (z uwzględnieniem zmian aktywności zawodowej i migracji), który został „skonsumowany” częściowo przez wzrost oficjalnego zatrudnienia, a częściowo przez tzw. „szarą strefę”. Wzrost zatrudnienia nie był równomiernie rozłożony geograficznie i przyczyniał się do wzrostu zróżnicowania ekonomicznego kraju.

Zainspirowani opublikowanymi w ubiegłym tygodniu danymi Eurostatu o bezrobociu zharmonizowanym, które pokazały, że w styczniu 2021 Polska miała najniższą stopę bezrobocia w całej UE(3,1%),postanowiliśmy przyjrzeć się zmianom, które przez ostanie niemal 2 dekady nastąpiły na krajowym rynku pracy. W szczególności,chcieliśmy sprawdzić, co stoi za bezprecedensowym spadkiem bezrobocia z najwyższego poziomu w UE (19,3% w ma u 2004).
Więcej informacji w raporcie: Cud nad Wisłą -gdzie się podziali polscy bezrobotni?
Źródło: PKO Bank Polski
11.03.2021
Tagi: rynek pracy, raport