QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Co czwarty Polak poświęca więcej czasu na pracę

wykres


Ponad 26% aktywnych zawodowo Polaków poświęca więcej czasu na pracę zawodową niż życie prywatne. Tak znaczące zachwianie równowagi pomiędzy wykonywanymi obowiązkami zawodowymi a czasem wolnym wpływa negatywnie na efektywność i motywację zatrudnionych. Na szczęście jak pokazały wyniki badania „Jak pracować i nie zwariować?” pracodawca może mieć aktywny udział w kształtowaniu work-life balance.


Pandemia, która już od roku dekonstruuje globalny ład społeczny, postawiła firmy przed wyzwaniem stworzenia pracownikom bezpiecznych i stabilnych miejsc pracy. W wielu organizacjach zmienił się system pracy – zdalny, hybrydowy czy reorganizacja czasu pracy w trybie zmianowym. Po blisko roku od wprowadzenia pierwszego lockdownu firma Sodexo Benefits and Rewards Services postanowiła sprawdzić, czy i jak nowe warunki pracy wpłynęły na życie zawodowe oraz prywatne pracowników.


Ponad połowa Polaków pracuje w biurze i większość jest z tego zadowolona

Jak wynika z badania, pomimo wszelkich restrykcji i obostrzeń nałożonych na pracodawców, większość pracowników, bo aż 63% ankietowanych, wykonuje swoje obowiązki w biurze albo w dotychczasowym miejscu pracy. Należy zaznaczyć, że w badanie dotyczy także pracowników firm produkcyjnych, a ich specyfika wymaga obecności człowieka na miejscu. Co piąty aktywny zawodowo Polak pracuje w trybie hybrydowym, a co szósty wykonuje swoje obowiązki wyłącznie w systemie zdalnym.


Aż trzech na czterech Polaków, jest zadowolonych z modelu pracy, w którym aktualnie funkcjonuje. Bazując na ostatnich danych GUS, który podaje, że w III kwartale 2020 roku liczba aktywnych zawodowo Polaków stanowiła ok. 17 mln osób, można śmiało stwierdzić, że ponad 12,5 miliona pracowników jest usatysfakcjonowana obecną formą wykonywania obowiązków zawodowych. To bardzo budujący wynik, biorąc pod uwagę fakt, że od kilkunastu miesięcy funkcjonujemy w niekorzystnych warunkach ograniczających naszą aktywność i swobodę - komentuje - Marta Robak, Product Manager, Sodexo Benefits and Rewards Services.


Co czwarty Polak ma problem z work-life balance

Aż 26% aktywnych zawodowo Polaków wskazało, że poświęca więcej czasu na pracę zawodową niż na życie prywatne – czyli własne zainteresowania, rodzinę czy przyjaciół.


Wskazali także, że firmy, prowadząc politykę wspierania równowagi pomiędzy życiem a pracą, mogą mieć ogromny wpływ na dobrostan zatrudnionych. Można powiedzieć, że wręcz go determinują. Dla niemal połowy ankietowanych pomocna w zachowaniu tej równowagi będzie praca zdalna, która jeszcze przed pandemią była dla niektórych przedmiotem pożądania i stanowiła atrakcyjny benefit. W 2020 roku w wielu firmach stała się codziennością. Co piąty badany zwrócił uwagę na znaczenie świadczeń pozapłacowych w tym procesie. Zdaniem 21% pracujących Polaków benefity przeznaczone nie tylko dla nich, ale także dla członków ich rodzin, które można wykorzystać poza pracą, mogłyby znacząco pomóc w zachowaniu work-life balance. To niezwykle istotny element całej układanki, który jest w pełni definiowany i kontrolowany przez pracodawcę. Równie ważny okazał się elastyczny i nienormowany czas pracy.


Idealny benefit

Pandemia w wielu firmach wymusiła na pracodawcach konieczność dopasowania oferty benefitowej do aktualnego, nowego trybu życia oraz pracy Polaków. W chwili obecnej pracownicy cenią sobie najbardziej takie świadczenia pozapłacowe, które wspierają budżet domowy, są elastyczne i dają swobodę wyboru.Tak wskazali ankietowani w naszym poprzednim badaniu „Motywacyjny (Re)start”.


Potrzeby, obawy i oczekiwania zatrudnionych przeszły ewolucje, a czasami wręcz rewolucje. Dlatego warto zastanowić się jak nowy model pracy wpłynął na ich życie prywatne i zawodowe. I wdrożyć rozwiązania, które pozwolą skutecznie wspierać i motywować pracowników, by ci mogli efektywnie pracować i nie zwariować.


Źródło: Sodexo

05.03.2021


Tagi: pracowanie, życie prywatne


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...