Deweloperzy notują dobre wyniki, ale zmniejszają podaż mieszkań w największych miastach

W 2020 deweloperzy mieszkaniowi uzyskali pomimo pandemii relatywnie dobre wyniki. Spadek sprzedaży był mniejszy niż można było oczekiwać w 2q20, gdy nastąpiło jej załamanie. W kolejnych kwartałach sprzedaż - dzięki odbudowie popytu i niskim stopom procentowym, poprawiła się. Pomimo, że produkcja nie osiągnęła poziomu poprzedniego roku, to wyniki finansowe branży za cały rok 2020 nie będą raczej znacząco gorsze niż w 2019.
Zapisy księgowe dużych firm deweloperskich po trzech kwartałach 2020 (roczne dane GUS udostępnia na przełomie marca i kwietnia) zapowiadają kontynuację wysokiej podaży mieszkań. Wolumen środków na projekty w toku był na wysokim poziomie (+86% r/r), czemu sprzyjały przedpłaty klientów (+45% r/r). Silnie wzrosła też pula gotowych mieszkań (+201% r/r).
Statystyki budownictwa sygnalizują wysoką aktywność deweloperów w 2020, którzy oddali do użytku 144 tys. mieszkań (+9,8% r/r). Są to jednak efekty decyzji z ubiegłych lat.
W 2020 deweloperzy rozpoczęli budowę 130 tys. mieszkań (-8% r/r). Liczba rozpoczętych mieszkań zmalała przede wszystkim w 6 największych miastach (-25% r/r).
W 2020 utrzymała się tendencja umiarkowanego wzrostu cen gruntów budowlanych, spadła natomiast dynamika kosztów robocizny i materiałów budowlanych.

Perspektywy
Branży deweloperskiej będzie sprzyjać utrzymujący się popyt na mieszkania zarówno o charakterze konsumpcyjnym, jak też przezornościowym w celu ochrony wartości posiadanych oszczędności, a głównym czynnikiem popytu będą bardzo niskie stopy procentowe.
Wyzwaniem dla deweloperów jest sprzedaż dużej liczby kontraktów na budowę mieszkań planowanych do wystawienia na rynek w 2021, możliwa większa presja kosztowa związana z materiałami budowlanymi oraz malejąca dostępność gruntów pod zabudowę w akceptowalnej cenie.
Więcej informacji w raporcie:
Deweloperzy notują dobre wyniki, ale zmniejszają podaż mieszkań w największych miastach
Źródło: PKO Bank Polski
22.02.2021
Tagi: raport, mieszkania, rynek mieszkaniowy, budownictwo mieszkaniowe