QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Zamknięcie galerii handlowych obniżyło sprzedaż detaliczną w styczniu

wykres


Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadła w styczniu o 6,0% r/r wobec spadku o 0,8% r/r w grudniu. Oczekiwania rynkowe były mniej pesymistyczne (nasza prognoza: -4,6% r/r, konsensus rynkowy: -4,7% r/r). Główną przyczyną pogłębienia spadku sprzedaży było ponowne wprowadzenie obostrzeń w handlu detalicznym wyłączających z działania część sklepów w galeriach handlowych. Według wskaźników ufności konsumenckiej GUS, wśród gospodarstw domowych panują minorowe nastroje, a mobilność obywateli utrzymuje się na niskich poziomach.


Po styczniu perspektywa powrotu sprzedaży do trendów sprzed pandemii ponownie oddaliła się. Sprzedaż detaliczna była w styczniu o 4,2% niższa niż w lutym ubiegłego roku i o 8,5% niższa niż wyniosłaby, gdyby trendy sprzed lutego były kontynuowane. Warto podkreślić, że rozjazd ścieżek sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej zdecydowanie rozszerzył się w styczniu - ta druga przekroczyła już w listopadzie ubiegłego roku poziomy wskazywane przez trend.


wykres


Ponowne zamknięcie części sklepów w galeriach handlowych w styczniu przełożyło się negatywnie na sprzedaż detaliczną przede wszystkim w kategorii „tekstylia, odzież i obuwie” (-40,8% r/r). Obniżona mobilność gospodarstw domowych przedłużyła trend spadkowy w sprzedaży paliw (-16,4% r/r). Spadek zanotowała również sprzedaż samochodów (-5,0% r/r). Z kolei, w dobie pandemii, utrzymuje się wysoki popyt na trwałe dobra konsumpcyjne. W styczniu jako jedyna wzrost zanotowała sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD (o 7,1% r/r). Są to towary, które konsumenci chętnie nabywają przez Internet, dlatego styczniowe ograniczenie działalności w handlu nie wpłynęło mocno na sprzedaż w tej kategorii. Udział sprzedaży przez Internet wzrósł w styczniu do 9,8% z 9,1% w grudniu ubiegłego roku.


wykres


W dalszym ciągu trajektorię sprzedaży detalicznej w kolejnych miesiącach będą wyznaczać rozwój pandemii, harmonogram otwierania gospodarki i realizacja popytu odroczonego. Dzisiaj już wiemy, że luty przyniósł stopniowe luzowanie obostrzeń, co naturalnie wpłynie pozytywnie na sprzedaż detaliczną. Ponownie otworzyły się w pełni galerie handlowe, częściowo został otworzony sektor hotelarski czy też branże związane z kulturą oraz turystyką. Jednakże, jest to otwarcie warunkowe, co oznacza, że przy pogorszeniu się sytuacji epidemicznej restrykcje zostaną błyskawicznie zaostrzone, co utrzymuje na wysokim poziomie ogólną niepewność co do otwierania i prowadzenia działalności. Powrót sprzedaży do stanu sprzed pandemii zajmie zatem jeszcze wiele miesięcy.


Z kolei również opublikowane dzisiaj dane o produkcji budowlano-montażowej wskazują na spadek aktywności w budownictwie w styczniu o 10% r/r (konsensus prognoz zakładał spadek o 7,3% r/r) wobec wzrostu o 3,4% r/r w grudniu. Spadek jest głęboki, jednakże na styczniowy odczyt duży wpływ miał, podobnie jak w innych styczniowych danych makroekonomicznych, niekorzystny układ dni roboczych (w grudniu mieliśmy 2 dni robocze więcej r/r, a z kolei w styczniu 2 dni mniej r/r). Nie można także zapominać o natarciu zimy w styczniu, co na pewno odcisnęło piętno na aktywności budowlanej. Jednakże, po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych produkcja budowlana wzrosła w styczniu o 1,7% m/m, a poziom produkcji od kilku miesięcy systematycznie rośnie.


wykres


Analizując wszystkie twarde dane makroekonomiczne z gospodarki realnej spodziewamy się, że w 1Q21 w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia ze spadkiem PKB w ujęciu rocznym, jednak jego skala powinna być wyraźnie niższa niż 2,8% r/r, odnotowane w 4Q20. Dopiero kolejne kwartały przyniosą powrót na ścieżkę wzrostu PKB.


Źródło: Bank Pekao S.A.

19.02.2021


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...