QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Dolnoślązacy lubią mały ZUS

wykres


27 312 osób prowadzących firmy na Dolnym Śląsku korzysta z ulgi „Mały ZUS”. W tej liczbie jest 5597 przedsiębiorców, którzy swoje firmy prowadzą na terenie działania legnickiego ZUS, 8380 wałbrzyskiego i 13 335 – wrocławskiego.


- Tylko w Gdańsku i Krakowie więcej osób zgłosiło się do „małego ZUS” niż we Wrocławiu – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Przypominam przedsiębiorcom, którzy korzystają z Małego ZUS plus w 2021 roku, że muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Termin ten mija 10 i 15 lutego - dodaje.


W całej Polsce z Małego ZUS plus korzysta ponad 341 tys. osób, najwięcej w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu oraz Warszawie. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorcy spełniający warunki mogli zgłaszać się maksymalnie od 1 stycznia do 1 lutego 2021 roku. Ci, którzy rozpoczną działalność w ciągu roku lub „odwieszą” firmę mają 7 dni na złożenie wniosku o ulgę.


- Przypominam, że ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca zawsze w pełnej wysokości – wyjaśnia Kowalska-Matis.


Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni.


Z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne.


Co ważne, każdy korzystający z Małego ZUS plus w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. (do 10 lub 15 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. (w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.


Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

05.02.2021


Tagi: mały ZUS, przedsiębiorcy