QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Praca i zarobki za granicą w czasie pandemii - podsumowanie 2020 roku

wykres


Zachód chce zatrudniać Polaków na stałe - 60% firm oferuje naszym rodakom długoterminowe umowy, 40% - pracę tymczasową, sezonową i dorywczą. 15,06 EUR brutto tyle wynosi średnia stawka godzinowa, a 2 785 EUR brutto - średnia stawka miesięczna w 2020 roku w pracy za granicą w Europie. Najpopularniejsze destynacje zarobkowe w 2020 roku to Niemcy (52,65%), Holandia (16,65%), oraz Belgia (8,07%).


Raport “Praca za granicą w 2020 roku. Wpływ pandemii na rynek pracy tymczasowej” został przygotowany w oparciu o analizę zebranych danych na portalu europa.jobs. Przeanalizowano ponad 28 tysięcy ofert pracy zamieszczonych na portalu przez polskich oraz zagranicznych pracodawców. W raporcie zostały opisane poszczególne etapy zmian na europejskim rynku pracy w związku z pandemią koronawirusa. Raport został również poszerzony o wypowiedzi ekspertów z branży rekrutacyjnej, m.in.: OTTO Work Force, Work Service, MR JOB, ForManWay.


Celem raportu była analiza trendów dotyczących zatrudnienia poza granicami kraju w roku 2020 oraz przedstawienie zależności pomiędzy liczbą publikowanych ogłoszeń i liczbą aplikacji, a stopniowo wprowadzanymi restrykcjami w Europie. Przegląd ogłoszeń zamieszczonych na portalu europa.jobs w okresie od stycznia do grudnia 2020 roku wskazuje, iż zapotrzebowanie zagranicznych pracodawców na personel z Polski mimo chwilowego przestoju wraca na stały, wysoki poziom, co dodatkowo potwierdzają specjaliści. Postawione zostały również hipotezy na temat nadchodzących miesięcy w pracy tymczasowej. Raport jest kontynuacją corocznie wydawanych publikacji portalu europa.jobs.


Zarobki w pracy za granicą

W 2020 roku średnia stawka godzinowa średnio wynosiła 15,06 EUR brutto. Średnie miesięczne wynagrodzenie to ok. 2 785 EUR brutto. Poziom zarobków nieco się zmienił w porównaniu do poprzedniego roku, lecz w dalszym ciągu wyjazd do pracy za granicę oznacza kilkukrotnie wyższe zarobki. Liderem wśród oferowanych zarobków jest Szwajcaria z średnią stawką - 29,65 EUR za godzinę brutto. Nieco mniej, ale wciąż sporo można zarobić w Irlandii - nawet 15,65 EUR za godzinę brutto.


Jak wygląda sytuacja w najpopularniejszych krajach wśród naszych rodaków? W Niemczech średnia stawka godzinowa wynosi - 12,85 EUR za godzinę brutto, w Holandii - 10,25 EUR za godzinę brutto, a we Francji - 11,35 EUR za godzinę netto. Wysokie stawki oferowane są także w Austrii - 13,45 EUR za godzinę brutto oraz w Belgii - 15,25 EUR za godzinę brutto.


Pandemia i czasowe zamknięcie granic

Początek 2020 roku zapowiadał się wyjątkowo dobrze dla branży pracy tymczasowej. W styczniu i lutym można było zaobserwować bardzo duże zainteresowanie wyjazdami do pracy za granicę - liczba aplikacji i odsłon serwisu była rekordowa.


Od połowy lutego (czyli od momentu pojawienia się pierwszych powszechnych informacji o koronawirusie za granicą) zainteresowanie zaczęło maleć, co odbiło się na statystykach. Po wprowadzeniu pierwszych obostrzeń w połowie marca odnotowaliśmy 55% spadek w liczbie wysyłanych aplikacji na oferty pracy. Dopiero od połowy kwietnia, po częściowym zniesieniu obostrzeń i pierwszych sygnałach o otwieraniu granic, zainteresowanie pracą za granicą zaczęło rosnąć. Druga fala pandemii, która przypada na jesień, również zostawiła ślad w statystykach. Znów można było prześledzić znaczny spadek ruchu na stronie wraz ze zmniejszeniem liczby aplikacji. Listopad - grudzień był okresem wzrostu, często podyktowany chęcią zarobienia dodatkowych pieniędzy przed Świętami Bożego Narodzenia.


Nowości i udogodnienia dla pracodawców i pracowników w związku z pandemią Zarówno pracodawcy jak i portale ogłoszeniowe, takie jak europa.jobs musiały zmierzyć się z wyzwaniami i dostosować dostarczanie swoich usług do wprowadzanych obostrzeń. Portal europa.jobs w czasie panującej pandemii wyszedł naprzeciw oczekiwaniom kandydatów oraz pracodawców. Wprowadzono następujące zmiany:

  • możliwość publikacji tzw. pilnych rekrutacji
  • darmowe ogłoszenia dla branży medycznej
  • stworzenie grupy na Facebooku “Praca w czasach pandemii - pomoc dla Polaków w Polsce i za granicą”
  • informowanie na bieżąco o najnowszych obostrzeniach w Polsce i Europie.

Pracodawcy bezpośrednio współpracujący z kandydatami do pracy, którzy znaleźli się w trudnym położeniu, decydowali się na ułatwienia związane z bezpieczeństwem podejmowania pracy i dojazdów do pracy.


- W związku z epidemią wdrożyliśmy szereg działań, które mają chronić naszych pracowników tymczasowych, zarówno tych pracujących już w Holandii, jak i tych, którzy dopiero aplikują do pracy. Ze względu na długi czas oczekiwania na wyniki testów realizowanych w ogólnodostępnych placówkach w Holandii uruchomiliśmy własne centra testowe Covid. Co istotne z powodzeniem prowadzimy zdalną rekrutację pracowników - komentuje Patrycja Liniewicz, Managing Director International Recruitment w OTTO Work Force.


Zachód oferuje Polakom pracę na stałe

W 2020 roku w dalszym ciągu utrzymuje się trend na pracę stałą - 60%. W porównaniu do 2019 roku, procent zatrudnienia na stałe wzrósł o 4 punkty procentowe. Na drugim miejscu niezmiennie pozostaje praca tymczasowa - 37%.


Sytuacja dosyć mocno się zmieniła, jeśli chodzi o formę zatrudnienia. Z przewagą, w 48,15% pracodawcy oferują umowę zagraniczną (czyli umowę w kraju zatrudnienia). Umowa o pracę znajduje się na 2 miejscu z wynikiem - 36,70% (gdzie w 2019 był to wynik 56%). Jest to przesłanką zwiększenia zaufania wobec polskich pracowników za granicą, jak również efekt ograniczonej możliwości korzystania z usług agencji pracy z powodu pandemii.


Najpopularniejsze destynacje

Podobnie jak w 2019 roku, liderem destynacji zarobkowych pozostają Niemcy (52,65% w skali wszystkich ofert). Na drugim miejscu niezmiennie pozostaje Holandia, choć procent ogłoszeń zmalał (z 24% w 2019 r. do 16,65% w 2020 r.). Powodem bez wątpienia jest pandemia i zamknięcie granic. Wjazd do Niemiec był łatwiejszy i przez długi czas niemieckie władze nie zamykały całkiem granic dla polskich pracowników.


Na trzecim miejscu znalazła się Belgia, w porównaniu do 2019 jest znaczny wzrost ofert w tym kraju (ok. 5% w 2019 do 8% w 2020 r.). Belgia również zrezygnowała z całkowitego zamknięcia granic, co przełożyło się na zwiększenie liczby ogłoszeń na europa.jobs.


Natomiast w 2020 r. drastycznie zmalała liczba ofert z Francji. Niestety sytuacja epidemiologiczna w tym kraju spowodowała zmniejszenie napływu emigrantów zarobkowych, w tym z Polski. Procent opublikowanych ogłoszeń z Francji w 2019 r - 7,52%, a w 2020 - ok. 4%. Pandemia oraz wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynęły na spadek liczby ogłoszeń z tego kraju (z 1,53% w 2019 r. do 0,9% w 2020 r.).


Co ciekawe - praktycznie dwukrotnie zwiększyła się liczba ofert z Polski, co również zostało spowodowane częściowym zamknięciem granic i tym samym brakiem możliwości nawiązywania współpracy z zagranicznymi kontrahentami (z 1,64% w 2019 r. do 3,1% w 2020 r.).


Najpopularniejsze branże

W 2020 roku na portalu europa.jobs największą liczbę ofert odnotowano w branży budowlanej oraz prace na magazynie (19% oraz 10%). Praca fizyczna, branża produkcyjna oraz motoryzacja zamykają 5 najpopularniejszych branż 2020 roku.


W tych sektorach opublikowano nieco mniej ofert pracy (poniżej 6%): spawalnictwo,

opieka/pomoc w domu, elektryka/elektronika, instalacje/montaż/serwis. Nie da się również nie zauważyć jak pandemia przełożyła się na zmianę w funkcjonowaniu niektórych branż. Znacząco zmniejszyła się liczba aplikacji oraz ofert w branży turystycznej i gastronomicznej.


W branży medycznej odnotowano wzrost liczby opublikowanych ofert wraz z liczbą wysłanych aplikacji.


wykres


Do rzadziej wybieranych, lecz nadal popularnych stanowisk w 2020 roku należy zaliczyć: operatora wózka widłowego (2,20%), elektryka budowlanego (1,56%), pracownika budowlanego (1,52%) oraz malarza budowlanego (1,44%) oraz spawacza (1,14%).


Warto zauważyć, że stanowisko opiekun osoby starszej w ciągu 2 poprzednich lat znajdowało się w czołówce publikowanych ofert. W 2020 roku liczba aplikacji (i ofert) na stanowisko opiekun osoby starszej widocznie zmalała (1,03%).


- Zainteresowanie pracą za granicą nadal jest duże, co widzimy podczas rekrutacji i co wynika także z naszego Barometru Rynku Pracy, czyli badania, które regularnie przeprowadzamy. Zgłaszających się motywuje niestabilna sytuacja na rynku pracy, w szczególności zwolnienia w branżach bezpośrednio dotkniętych restrykcjami i niepewność co do perspektyw zatrudnienia w tych sektorach. Początek roku pokazuje, że ten trend może się utrzymać - komentuje Katarzyna Wachowska, Workservice, Kierownik ds. Rekrutacji Zagranicznych.


Więcej informacji w raporcie:

Praca za granicą w 2020 roku. Wpływ pandemii na rynek pracy tymczasowej


Źród6o: europa.jobs

02.02.2021


Tagi: praca zagranicą, zarobki, raport


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...