QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Nieustający boom eksportowy

wykres


Obraz relacji Polski z zagranicą prezentowany przez listopadowy bilans płatniczy jest, ponownie, niezwykle korzystny. Saldo rachunku bieżącego było dodatnie, równe 1,725 mld EUR (PKO: 1,715 mld EUR; kons: 2,045 mld EUR). W ujęciu 12-miesięcznym nadwyżka bieżąca ustanowiła kolejny rekord i wg naszego szacunku stanowiła 3,7% PKB, na co składa się rekordowa nadwyżka towarowa (+2,4% PKB) i usługowa (4,9% PKB) oraz deficyt w rachunku dochodów.


W samym listopadzie eksport towarów wzrósł silniej od oczekiwań, o 9,5% r/r (w EUR). Do wzrostu przyczynił się większy niż w 2019 eksport baterii samochodowych, urządzeń łączności bezprzewodowej, odbiorników telewizyjnych, odzieży oraz części motoryzacyjnych. Struktura ta wskazuje na pozytywny skutek niedawnych zagranicznych inwestycji bezpośrednich oraz korzyści wynikające z dobrze funkcjonujących łańcuchów wartości dodanej. Dane z Niemiec za listopad pokazały, że udział importu z Polski stanowił 6,3% importu ogółem i był najwyższy w historii. Import towarów do Polski w listopadzie wzrósł o 5,3% r/r, najsilniej w grupach obejmujących odzież, preparaty diagnostyczne, urządzenia łączności bezprzewodowej oraz komputery. Obniżały go z kolei niższe dostawy ropy naftowej i samochodów osobowych.


Wolumeny wymiany towarowej odbudowały straty i są już wyższe niż przed pandemią, gorzej wyglądają wolumeny wymiany usługowej. W szczególności znacznie niższe niż rok temu są obroty związane z turystyką, rosną z kolei związane z transportem międzynarodowym. Eksport usług był w listopadzie o 6,5% niższy niż przed rokiem, import zmniejszył się natomiast o 9,1% r/r. Zarówno w przypadku towarów jak i usług widoczna jest jednak wyraźna przewaga eksportu nad importem. W samym listopadzie nadwyżka towarowa równa 1,756 mld EUR była drugą najwyższą w historii, saldo usług z kolei tylko dwukrotnie było wyższe niż 2,353 mld EUR odnotowane w listopadzie. Saldo dochodów wtórnych w listopadzie obciążała nieproporcjonalnie wysoka składka UE (3,6 mld PLN).


Bilans płatniczy co miesiąc przynosi potwierdzenie, że Polska stała się gospodarką nadwyżkową. Utrzymywaniu nadwyżki towarowej sprzyja struktura PKB, z małą rolą importochłonnych inwestycji oraz zmiana, która następuje w krajowym eksporcie – wg naszych szacunków na postawie danych z sektora przedsiębiorstw staje się on w ostatnich latach mniej importochłonny.


Fundamenty gospodarki wpierają notowania złotego i są przyczyną znacznie słabszej reakcji kursu walutowego na spowolnienie i luzowanie polityki pieniężnej, niż obserwowana w 2008/2009 roku.


Źródło: PKO Bank Polski

13.01.2021


Tagi: gospodarka, eksport


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Pandemia koronawirusa gwałtownie przyspieszyła rozwój rynku aplikacji skierowanych...

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

W najnowszej inwestycji, oddanej do użytkowania wiosną br...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...