QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Rok 2021 na rynkach. Co nas czeka?

foto

Wzrost stóp procentowych i niemała inflacja mogą być jednymi z największych wyzwań dla naszych portfeli w 2021 roku. Wiele wskazuje także na to, że w najbliższych miesiącach będziemy obserwować rekordowe ceny srebra.


Najbardziej dotkliwym, ekonomicznym następstwem szalejącej od roku pandemii koronawirusa były wprowadzane obostrzenia i lockdowny, które mocno uderzały w gospodarki wielu krajów. W celu ratowania miejsc pracy, rządy podejmowały liczne kroki, takie jak ulgi dla przedsiębiorców czy wręcz bezpośrednie transfery pieniężne (np. w USA). Aby wesprzeć rządy w finansowaniu programów pomocowych, banki centralne podejmowały działania mające na celu obniżenie kosztu długu (obniżki stóp procentowych) oraz uniknięcia odpływu płynności z gospodarki (dodruk pieniądza). W wielu krajach rozpoczęła się emisja pieniądza na bezprecedensową skalę. Do państw „drukujących” dołączył także Narodowy Bank Polski.


Stopy procentowe pójdą w górę?

Jeszcze w grudniu 2020 roku na rynek trafiły pierwsze szczepionki przeciw COVID-19. Jak zauważyli analitycy Saxo Bank, tak szybkie wprowadzenie szczepionki i wyciszenie pandemii może spowodować, że banki centralne zaczną podnosić stopy procentowe w momencie, gdy życie gospodarcze zacznie się odradzać i pojawi się inflacja. Byłaby to niezbyt dobra wiadomość dla wielu przedsiębiorców, inwestorów i konsumentów, którzy w związku ze złą sytuacją gospodarczą, a jednocześnie z pompowaniem przez banki centralne na rynki taniego pieniądza, zaciągali kolejne pożyczki. Dla wielu z nich tak szybkie i niespodziewane wyjście z kryzysu może okazać się bardzo niebezpieczne.


Wysokie ryzyko wzrostu inflacji

Inflacja jest naturalnym ryzykiem towarzyszącym zwiększeniu podaży pieniądza. Rok 2020 był absolutnie bezprecedensowy, jeżeli chodzi o dodruk pieniądza. Zarówno pod względem kwot, jak i krajów, które po niego sięgnęły. Z kolei pandemia i ograniczenie działalności gospodarczej przełożyły się na spadek podaży wielu innych dóbr. Ryzyko wystąpienia inflacji, i to prawdopodobnie niemałej, jest dość wysokie. A stan wychodzenia z kryzysu, kiedy ludzie zaczynają konsumować więcej, tylko sprzyja temu zjawisku. Inflacja może być zatem jednym z największych wyzwań dla naszych portfeli w nadchodzącym roku.


Srebro osiągnie cenę 50 USD?

Zagraniczni analitycy zapowiadają również, że rok 2021 będzie należał do srebra. Wiele wskazuje na to, że cena tego kruszcu może pobić swój historyczny rekord – podobnie, jak zrobiło to złoto w 2020 roku. Dwa główne czynniki napędzające srebro to podaż pieniądza i inflacja (dotyczy to również złota) oraz rosnące zapotrzebowanie na fotowoltaikę. Zwycięstwo demokraty Joe Bidena oraz deklaracja Chińczyków, że chcą oni osiągnąć neutralność węglową do 2060 roku skłaniają ku przypuszczeniu, że w roku 2021 czeka nas gigantyczny wzrost zapotrzebowania na instalacje fotowoltaiczne, co przy malejącej podaży srebra najprawdopodobniej poskutkuje wybiciem ceny tego metalu na nowe maksima. Według Saxo Banku i Bloomberg Intelligence będzie to 50 dolarów za uncję.


Autor: Michał Tekliński, ekspert Grupy Goldenmark


Źródło: Grupa Goldenmark

04.01.2021


Tagi: metale szlachetne, notowania, rynki finansowe, giełdy


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

NOWOCZESNA OBSŁUGA PODATKOWA

foto

Spółka świadczy usługi w pełnym zakresie doradztwa podatkowego oraz wsparcie w ramach postępowania...

KINNARPS - REALIZACJE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

NOWI MENEDŻEROWIE I AWANSE

foto

Z początkiem września Maciej Mączyński objął stanowisko Head of Sales CEED (Central and Eastern Europe Display) dywizji...