QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Milion złotych wsparcia od UM dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu

wykres


Wieloletnią wrocławską tradycją jest wspieranie szpitali w zakupie sprzętu i wyposażaniu oddziałów położniczych. W grudniu sprzęt ufundowany przez miasto trafiał na wrocławskie porodówki będąc świątecznym prezentem nie tylko dla szpitali, ale przede wszystkim dla wrocławianek i wrocławian. Także w tym roku, mimo trwającej epidemii i koncentrowaniu się na wspieraniu służby zdrowia w walce z Covid-19, nie zapomnieliśmy o najmłodszych wrocławianach i ich mamach. Kwotą ponad miliona złotych miasto dofinansowało zakup specjalistycznych urządzeń medycznych dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu oraz wsparło zakończoną już przebudowę oddziału ginekologiczno-położniczego.


Od lat staramy się, jako samorząd, wspierać wrocławskie oddziały ginekologiczno-położnicze. W tym roku wsparliśmy dużą kwotą szpital przy ul. Kamieńskiego i przeznaczyliśmy środki w wysokości ponad 1 mln zł zarówno na przebudowę oddziału, jak i na zakup specjalistycznego sprzętu, jak USG z kompletem głowic, inkubator noworodkowy, zcentralizowany system monitorowania i nadzoru okołoporodowego. – mówi Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.


Specjalistyczny sprzęt i pokój narodzin

Dzięki dofinansowaniu miasta WSKW zakupił specjalistyczne urządzenia medyczne: USG ginekologiczne z kompletem głowic, KTG, inkubator noworodkowy, MONACO – scentralizowany system monitorowania i nadzoru okołoporodowego, system monitoringu (telemetria) oraz 2 kardiotokografy (do używania w ciąży pojedynczej). Część dofinansowania przeznaczono na modernizację Pododdziału Patologii Ciąży, w którym do dyspozycji pacjentek jest 30 łóżek i odnowione sale zabiegowe.


Inwestycja, która szczególnie cieszy władze i pracowników szpitala to pokój narodzin. Pokój narodzin to propozycja dla kobiet, które marzą o naturalnym porodzie w warunkach intymnych, zbliżonych do domowych. – tłumaczy funkcjonowanie pokoju narodzin oddziałowa Barbara Smolińska – Jest to pośrednia forma pomiędzy porodem szpitalnym a porodem domowym. Pokój narodzin ma charakter klimatycznego wystroju domowej sypialni. Należy pamiętać – kontynuuje Smolińska – że poród odbywający się w pokoju narodzin przebiega we własnym rytmie, bez interwencji medycznych.


To wielka sprawa dla naszych pacjentek i chciałbym bardzo serdecznie panu prezydentowi za zaangażowanie i pomoc podziękować – powiedział profesor Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. – Mimo pandemii, właśnie dzięki wsparciu pana prezydenta Wrocławia, został wyremontowany oddział patologii ciąży tak bardzo potrzebny i pokój narodzin, gdzie pacjentki mogą rodzic tak, jakby rodziły w domu. W szpitalu przy ul. Kamieńskiego rodzi się najwięcej dzieci na Dolnym Śląsku. Było ponad 87 tysięcy porodów, ponad 1000 par bliźniaków i kilkanaście trojaków – przypomina dr Bogusław Malik, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. – Jako pierwszy szpital na Dolnym Śląsku przeprowadziliśmy poród w immersji wodnej, jako pierwsi w Polsce, a na pewno na Dolnym Śląsku, poród w znieczuleniu gazem Entonox. Teraz jako pierwsi we Wrocławiu mamy pokój narodzin – opowiada ordynator.


Zdrowa matka i dziecko we Wrocławiu

Program „Zdrowa Matka i Dziecko”, w ramach którego udzielane jest wsparcie szpitalom, prowadzony jest we Wrocławiu od ponad 10 lat. Wpiera on wrocławskie szpitale w zwiększaniu jakości opieki okołoporodowej nad matką i dzieckiem, wczesnym wykrywanie zagrożeń zdrowotnych oraz zapobieganiu chorobom. Jego elementami, poza wsparciem finansowym, jest m.in. finansowanie sześciu Wrocławskich Szkół Rodzenia, w których realizowany jest bezpłatny program edukacji przedporodowej dla kobiet w ciąży.


Od połowy 2020 roku we Wrocławiu działa także zainaugurowana, zlecona i finansowana przez Miasto Wrocławska szkoła rodzenia dla osób z niepełnosprawnościami. Odbywają się w niej zajęcia edukacyjne dostosowane do potrzeb i możliwości ciężarnych lub planujących macierzyństwo kobiet z niepełnosprawnościami. Kobiety wraz z osobami towarzyszącymi, pod opieką specjalistów (położnych, ginekologa, pediatry, fizjoterapeuty, psychologa, seksuologa) uzyskują praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu wzmocnienia zdrowia przed zaplanowaniem ciąży, przebiegu ciąży, porodu, łagodzeniu bólu porodowego, karmieniu piersią, opieki nad noworodkiem itp.


Również w 2020 roku rozpoczął się pilotaż programu pn. Wsparcie psychologiczne kobiet ciężarnych oraz matek dzieci z wrodzoną wadą serca. W przypadku stwierdzenia wady serca płodu lub u dziecka po urodzeniu, kobiety ciężarne wraz z rodzinami korzystają z bezpłatnych konsultacji psychologa, kardiologa dziecięcego oraz fizjoterapeuty. Specjaliści wspierają rodziny w trudnej sytuacji z związanej z rozpoznaniem wady serca u dziecka, leczeniem kardiochirurgicznym i rehabilitacją.


Wrocław od lat prowadzi także edukację zdrowotną w zakresie opieki i wychowania dzieci w Ośrodkach Informacji i Edukacji utworzonych przy Wrocławskim Centrum Zdrowia SP ZZOZ, gdzie specjaliści (położna, ginekolog, pediatra, psycholog, pedagog, pielęgniarka i dietetyk) prowadzą zajęcia edukacyjne i konsultacje.


Prowadzone jest też wsparcie dla wieloraczków - pomoc psychologiczna, porady i konsultacje z zakresu pielęgnowania, karmienia, szczepień noworodków. Na potrzeby rodzin utworzono wypożyczalnie sprzętu: m.in. wózki, monitory oddechu, nianie elektryczne, wagi, foteliki samochodowe, podgrzewacze do pokarmu czy laktatory.


W 2020 roku miasto przeznaczyło na wsparcie szpitali ponad 10 milionów złotych

1 milion złotych trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Na zakup aparatu ultrasonograficznego oraz 3 lamp zabiegowych dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. J. Mikulicza-Radeckiego miasto przeznaczyło 360 tysięcy złotych. A na wsparcie jednostek ochrony zdrowia w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 w 2020 roku miasto przekazało ponad 9 milionów złotych.


Źródło: UM Wrocław

22.12.2020


Tagi: wsparcie finansowe, szpital