QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Noworoczne postanowienia? Nowa praca!

wykres


Nowy rok – nowe wyzwania? Blisko 6 na 10 uczestników najnowszego badania Pracuj.pl planuje podjąć postanowienia noworoczne związane z pracą. Najczęściej dotyczyć będą one zmiany pracodawcy, nowych umiejętności, a także balansu między życiem osobistym i zawodowym. Badani zaskakująco dobrze oceniają osobisty bilans roku „nowej normalności” – tylko 1/3 uważa, że kończy go w gorszej sytuacji zawodowej, niż poprzedni.

  • 1/3 badanych kończy rok w gorszej sytuacji zawodowej, niż poprzedni.
  • 59% badanych przygotuje zawodowe postanowienia noworoczne.
  • 7 na 10 z nich chce zmienić pracę, a 5 na 10 - nabyć nowe umiejętności.
  • Co trzeci pracownik planuje zadbać w 2021 r. o work-life balance.
  • 2/3 badanych uważa, że ich sytuacja zawodowa ulegnie w 2021 poprawie.

W oczekiwaniu na nowe otwarcie

Mijające 12 miesięcy przyniosło wiele zmian w życiu zawodowym Polaków – czego dowodzą choćby badania Pracuj.pl. Z jednej strony nowa normalność budziła niepokój wielu pracowników, z drugiej – stanowiła motywację do nabywania nowych umiejętności.


Jak kończymy ten rok i jakie plany zawodowe planujemy na następny? Zespół Pracuj.pl postanowił zapytać o to użytkowników portalu. Ich bilans minionych 12 miesięcy nie jest jednoznaczny, a większość z respondentów z optymizmem patrzy na nadchodzący rok.


Bilans? Nie taki negatywny

Jak wynika z najnowszych badań Pracuj.pl, tylko nieco więcej niż co trzeci respondent (36%) uważa, że kończy 2020 rok w gorszej sytuacji zawodowej, niż poprzedni. Wyraźnie więcej, bo blisko połowa badanych (48%) wystawia mu taki sam lub lepszy bilans, co poprzedniemu. Choć pandemia koronawirusa nie ustępuje, jej wpływ na osobistą sytuację pracowników zdaje się więc pod koniec roku nie spełniać najczarniejszych scenariuszy, prognozowanych kilka miesięcy temu.


Stosunkowo pozytywne podejście do własnej sytuacji w pracy łączy się u wielu badanych z gotowością na odważne ruchy w życiu zawodowym. Aż 64% respondentów planuje w przyszłym roku podjęcie ważnych kroków w karierze. Niewiele mniej, bo 62% wierzy, że ich sytuacja zawodowa w przyszłym roku ulegnie poprawie. Jak komentuje Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Capabilities Development Manager w Grupie Pracuj, wyniki wskazują na dużą nadzieję, jaką budzi w wielu pracownikach nadchodzący rok.


- Choć dziś trudno przewidzieć, co będzie się działo w najbliższych 12 miesiącach, wielu z nas z przyjemnością pożegna trudny i wymagający 2020 rok. Niewątpliwie skutki pandemii będą miały wpływ na rynek pracy przez kolejnych kilka lat. Jednocześnie jednak 2021, a zwłaszcza jego druga połowa może przynieść według ekspertów faktyczne odmrożenie wielu dotkniętych kryzysem branż. W obliczu tych nadziei i obaw cieszy optymizm badanych. To w dużym stopniu właśnie od ich postaw będzie zależeć, jak szybko i sprawnie firmy będą reagować na kolejne zmiany na rynku pracy - komentuje Konstancja Zyzik.


Lista postanowień? Zmiana pracy i nauka

Pozytywne i aktywne nastawienie większości badanych przekłada się także na gotowość do podejmowania noworocznych postanowień związanych z pracą. Planuje je w tym roku blisko 6 na 10 respondentów badania Pracuj.pl. Co więcej, 2021 rok ma być czasem aktywnego działania w sprawach zawodowych zdecydowanej większości osób, które zamierzają podjąć jakiekolwiek noworoczne postanowienia. Ze snucia planów związanych z pracą rezygnuje tylko 15% z nich.


Czego dotyczyć będą postanowienia noworoczne badanych pracowników? Najczęstszym zobowiązaniem, jakie chcą podjąć jest zmiana pracy – wskazuje na nią 70% respondentów. Kolejne 50% chce w przyszłym roku nabyć nowe umiejętności, przydatne w rozwoju kariery. 38% respondentów planuje ponadto zadbać w większym stopniu o równowagę między życiem zawodowym i osobistym (work-life balance), a nieco mniej – zdobyć podwyżkę (28%) lub awans (15%).


wykres


Nowy rok – dla każdego inny

Konstancja Zyzik zauważa, że plany zawodowe i postanowienia badanych pokazują wyraźnie różnorodność i niejednolitość postaw, przyjmowanych w obliczu pandemii w minionych 12 miesiącach.


- Wśród respondentów odzwierciedlają się trzy tendencje, które mogły nabierać na sile w obliczu wyzwań związanych z pandemią. Nie pożegnamy się z nimi szybko i warto o nich pamiętać. Pierwszą tendencją jest zmęczenie obecnym miejscem pracy i chęć zmiany środowiska, podkreślona dodatkowo przez nowe, wymagające warunki na rynku. Drugą – gotowość do nabywania nowych umiejętności w obliczu zmian kompetencji, których poszukują pracodawcy. Trzecią – zmęczenie i stres związane z nowymi okolicznościami i chęć znalezienia bardziej zbalansowanej pracy. Te tendencje będą miały znaczący wpływ na zachowania kandydatów i pracowników także w przyszłym roku – podsumowuje Konstancja Zyzik.


Źródło: Grupa Pracuj

21.12.2020


Tagi: noworoczne postanowienia, zmiana pracy, praca


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...