Srebro będzie hitem 2021 roku?
Zdaniem analityków dużego, międzynarodowego banku, rok 2021 będzie należał do srebra, którego cena może osiągnąć nawet 50 dolarów za uncję. Tymczasem grudzień – po tym, jak rynkowy optymizm nieco ostygł, a w Wielkiej Brytanii ruszyły szczepienia przeciwko koronawirusowi - już przyniósł wzrosty cen złota.
Jak co roku, Saxo Bank opublikował swoje „10 szokujących prognoz”. Poza tym, że są one świetnym zabiegiem PR-owym, zawierają często wnikliwe i odważne wnioski, niejednokrotnie bardzo słuszne.
Jedną z szokujących prognoz analityków jest to, że cena srebra może osiągnąć rekordowe notowania (szacunkowo 50 USD). Może tak się stać z uwagi na fakt, że metal ten znajduje zastosowanie w fotowoltaice, zaś inwestowanie w energię słoneczną to element ważny dla nowego prezydenta USA Joe Bidena, europejskiego Zielonego Nowego Ładu, a także dla Chińczyków, którzy deklarują chęć osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 roku.
Cena srebra pójdzie ostro w górę nawet względem złota, ale oba metale mają notować wzrosty z uwagi na ujemne realne stopy procentowe i ogromną nadpodaż pieniądza, będącą efektem działań banków centralnych w odpowiedzi na kryzys wokół pandemii.
Samo srebro wydobywane jest głównie „przy okazji”, z miedzią, ołowiem czy cynkiem. Zaspokojenie rosnącego popytu może być zatem trudne, ponieważ zwiększenie podaży samego tylko srebra nie jest łatwe.
Złoto wraca do wzrostów
W ciągu pierwszego tygodnia grudnia cena złota wzrosła o 100 dolarów, z poziomu 1 770 dolarów 30 listopada do 1 870 dolarów 8 grudnia. Aktualnie cena królewskiego kruszcu oscyluje wokół 1830 USD/oz i wiele wskazuje na to, że rzeczywiście mamy do czynienia z końcem korekty.
Pierwsze fale optymizmu, które pojawiły się po ogłoszeniu kolejnych szczepionek wyczerpały już swój rynkowy potencjał. Szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczęły się w Wielkiej Brytanii. Po tym, jak dwie osoby doznały wstrząsu anafilaktycznego po zaszczepieniu preparatem koncernu Pfizer/BioNTech, brytyjska agencja leków ostrzegła, że osoby, które w przeszłości doświadczyły wstrząsu anafilaktycznego w reakcji na leki czy jedzenie, nie powinny poddawać się szczepieniu tą konkretną szczepionką.
Inwestorzy wrócili do szarej rzeczywistości, w której opanowanie pandemii to w dalszym ciągu długa perspektywa, a w tle wciąż straszy widmo ujemnych realnych stóp procentowych i nadpodaży pieniądza.
Autor: Michał Tekliński, ekspert Grupy Goldenmark
Źródło: Grupa Goldenmark
14.12.2020
Tagi: metale szlachetne, notowania, srebro