QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Mikołaj i Śnieżynka – ile (nie) zarobią w tym roku?

wykres


Nawet do 90 zł za godzinę „na rękę” mógł zarobić w zeszłym roku Mikołaj, który w okresie przedświątecznym pracował w centrum handlowym. Z uwagi na pandemię w tym roku liczba miejsc pracy dla Mikołajów może spaść niemal do zera, a w innych świątecznych zawodach nawet o połowę – szacują eksperci Personnel Service. W corocznym świątecznym zestawieniu zarobków pojawiły się jednak nowe zawody, w których można znaleźć pracę.


Od lat Mikołaj jest niekwestionowanym liderem listy zarobków w zawodach świątecznych. Osoba, która wykonuję tę funkcję może liczyć średnio na 55 zł netto za godzinę pracy. Zazwyczaj niższe stawki otrzymuje Mikołaj pracujący w galerii handlowej, natomiast wyższe (nawet do 90 zł/h) można otrzymać za „występ” na firmowej wigilii czy domowej imprezie. Niezłe stawki otrzymuje też pomocnica Mikołaja, Śnieżynka (od 12 do 35 zł/h). Pandemia wywróciła jednak rynek świątecznych zawodów do góry nogami. Zdaniem ekspertów, choć same zarobki utrzymają się na podobnym poziomie co rok temu, ofert będzie po prostu dużo mniej.


- Nie odnotowaliśmy znaczących zmian w zakresie płac w zawodach świątecznych, natomiast szacujemy, że zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w tym okresie może spaść nawet o 50%. Mikołajów, Śnieżynek i hostess może w ogóle zabraknąć. Jest to oczywiście konsekwencja czasowego zamknięcia sklepów, ograniczenia ruchu w galeriach handlowych czy zakazu organizacji imprez firmowych. Otwarcie galerii w sobotę 28 listopada niewiele zmieni, zwłaszcza, że zachowany jest reżim sanitarny. Trudno sobie wyobrazić Mikołaja w maseczce, do którego zresztą… nie wolno się zbliżyć. Oczywiście, garstka miejsc pracy na tym stanowisku zostanie, ale posady obejmą nieliczne osoby – zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.


wykres


W te święta jedzenie zamówimy z dowozem lub… kupimy gotową paczkę

Z uwagi na pandemię, pozycję na liście najpopularniejszych świątecznych zawodów stracili m.in. kelnerzy i ulotkarze. Możliwość zarobku w większym zakresie niż zazwyczaj dostaną natomiast dostawcy jedzenia, którzy zarobią średnio 20 zł netto za godzinę. Wynika to z faktu, że wiele osób będzie chciało zamówić świąteczne jedzenie prosto do domu. To z kolei oznacza, że zarobią także pracownicy firm cateringowych, ok. 18 zł za godzinę.


- Warto zwrócić uwagę na pojawienie się na liście takiego zawodu, jak pakowacz gotowych zestawów świątecznych. Sklepy będą chciały pójść klientom na rękę i stworzą gotowe zestawy z produktami świątecznymi, co ułatwi i przyspieszy zakupy, ale tez pozwoli sprzedać więcej towaru w trudnym czasie – mówi Krzysztof Inglot.


Kurier przed świętami nie odpocznie, ale zarobi najlepiej

Osoby, którym zależy na dodatkowym dochodzie w okresie świat Bożego Narodzenia mogą znaleźć pracę m.in. jako kurierzy (zarobią od 17 nawet do 65 zł netto za godzinę). Z uwagi na gwałtowny rozwój branży e-commerce, zapotrzebowanie na pracowników zgłoszą też sortownie paczek – zarobić w nich będzie można jednak maksymalnie 14 zł/h. Nieco więcej otrzyma za swoją pracę sprzedawca w sklepie (średnio 14,25 zł/h) czy merchandiser – osoba wykładająca towar w sklepie na półkę (śr. 14,75 zł/h). Niepodważalną pozycją na świątecznej liście cieszą się także, jak co roku, sprzedawcy ryb (zarobki ok. 15,5 zł/h) i choinek. Ci ostatni mogą zarobić średnio 19 złotych netto za godzinę pracy.


Źródło: Personnel Service

01.12.2020


Tagi: Mikołaj, Śnieżynka, płace, zarobki


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...